47 yıllık cinayet davasının gizemi çözüldü: Katili havaalanında içtiği kahve yakalattı

ABD’de tam 47 yıldır çözülemeyen cinayet, zanlının havaalanında içtiği kahve sayesinde çözüldü.

ABD’nin Pensilvanya eyaletinde 1975 yılında işlenen ve 19 yaşında bir genç kızın vefatıyla sonuçlanan faili meçhul cinayet tam 47 yıl sonra çözüldü. Pensilvanya polisi, faili meçhul cinayeti tam 47 yıl sonra zanlının havaalanında içtiği kahve sayesinde çözdü.

Lindy Sue Biechler Aralık 1975’te Lancaster County’deki konutunda 19 bıçak darbesiyle öldürülmüştü. O yıl 19 yaşında olan genç kızın göğsünde, boynunda, sırtında ve karnında 19 farklı bıçak yarası saptanmıştı. Olayın çabucak öncesinde marketten meskene dönen genç kızın cinayetinin faili tam 47 yıldır bulunamamıştı.

POLİSLER ŞOKE EDİCİ SAHNEYLE KARŞILAŞTI

Bölge savcılığı, 1975’te olay yerine gittiğinde müthiş bir imajla karşılaşmıştı. Kendi mutfağındaki bıçak darbeleriyle öldürülen Biechler bedenine saplanmış bıçakla mutfağın ortasında terk edilmiş halde bulundu.


Polis olaydan 15 yıl sonra 1990’da mümkün bir DNA sonucu alsa da şüphelinin yakalanmasıyla ilgili ilerleme kaydedilmedi.

2019 yılında ise dava Lancaster County’nin yeni bir ünitesi tarafından üstlenildi. Olay yine ele alınırken, müfettişler, Lindy’nin eski komşusu David Sinopoli’ye odaklandı. Bu kararda 1990 yılında yapılan DNA testinin de tesiri vardı.

HAVAALANINDA İÇTİĞİ KAHVE YAKALATTI

Tarihler 2022’yi gösterdiğinde ise polis Sinopoli’yi Philadelphia Milletlerarası Havalimanı’na kadar takip etti. Adamın içtiği kahve fincanını alan polis, cinayetle bağını bulmak için bardağı DNA testine gönderdi.

Fincanda bulunan DNA, Nisan ayında Lindy’nin iç çamaşırında bulunan meni ile eşleştirildi. Ayrıyeten genç kızın bedeninden alınan DNA örneklerinin de kahve fincanıyla eşleştiği belirtildi.

DNA sonuçlarının ortaya çıkmasıyla polis, bu hafta Sinapoli’nin konutuna baskın yaptı ve adamı tutukladı. Bölge Savcısı Heather Adams, isimli tıp müfettişlerine ve kolluk kuvvetlerine, 47 yıllık eforun sonucu olarak teşekkür etti.

Adams, “Lindy Sue Biechler, yıllar boyunca birçok kişinin aklından bir an olsun çıkmadı. Elbette, kolluk kuvvetleri de Lindy Sue’yu asla unutmadı. Sonunda yapılan bu tutuklama, onun için adaleti sağlamanın ve katilini sorumlu tutmanın birinci adımını oluşturuyor.’ dedi.