AB ülkeleri gaza tavan fiyat uygulayabilir

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, süratle artan güç fiyatlarına karşı doğalgaza tavan fiyat getirme, spot elektrik piyasalarında ticaretin askıya alınması ve elektrik tüketiminin azaltılması üzere seçenekleri ele alacak.

AB üyesi 27 ülkenin güç bakanları, 9 Eylül’de Brüksel’de inanılmaz toplantı yapacak. Toplantıda, yüksek güç fiyatlarını azaltmak için mümkün acil tedbirler ve kışa hazırlık durumu görüşülecek.

AB periyot lideri Çekya’nın toplantıya ait hazırladığı taslak dokümana nazaran, bakanlar doğalgaz fiyatlarının elektrik fiyatları üzerindeki tesirini sınırlamak için yapılacakları tartışacak.

FİYATLARA SÜREKSİZ SINIRLAMA

Elektrik üretimi için kullanılan doğalgaza tavan fiyat uygulanarak bu eserin fiyatının süreksiz olarak sonlandırılması, Rusya’dan ithal edilen gaza tavan fiyat getirilmesi, gaz santrallerinden elektrik üretiminin süreksiz olarak Avrupa elektrik piyasasında fiyat oluşumu dışında tutulması ve gaz dışındaki kaynaklara tavan fiyat getirilmesi bakanların görüşeceği hususlar ortasında yer alacak.

Ayrıca, güç piyasadaki likiditenin artırılması için de çeşitli seçenekler pahalandırılacak.

Yüksek teminat ölçüleriyle karşılaşan güç piyasası iştirakçilerine ek kredi sınırı ve likidite sağlanması, Avrupa’da türev piyasaların süreksiz olarak askıya alınması ve karbon piyasasının elektrik fiyatlarına tesirinin hafifletilmesi üzere hususlar da görüşülecek.