ABD’den Avrupa’ya “Ukrayna” isteği: Yardımı artırın

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Brüksel Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada, ABD ve AB arasında iş birliğinin ehemmiyetine işaret etti.

Rusya-Ukrayna savaşında AB ve ABD’nin ortak hal aldığını anımsatan Yellen, “Daha fazla ilerleyebiliriz. Bu güçlü transatlantik iş birliğini karşılaştığımız öteki zorlukların birçoklarını ele alacak biçimde genişletebiliriz.” diye konuştu.

Yellen, ABD, AB ve öteki ortakların Rusya’ya eşi gibisi görülmemiş ekonomik yaptırımlar uyguladığını anımsatarak, “Bu çok taraflı yaklaşım, Rusya’ya değerli maliyetler ve sınırlamalar getirmemizi sağladı.” dedi.

“İŞ BİRLİĞİMİZİ GENİŞLETMEMİZ GEREKİYOR”

Rusya’nın savaşa devam ermesi halinde ABD idaresinin ortaklarla birlikte Rusya’yı ekonomik, finansal ve stratejik manada izolasyona hakikat itmek için çalışmayı sürdüreceğine işaret eden Yellen, Kremlin’in ekonomiyi desteklemekle savaşın devamını finanse etmek ortasında seçim yapmak zorunda kalacağını tabir etti.

Yellen, Ukrayna’nın acil finansman muhtaçlıkları olduğuna dikkati çekerek, “Şimdi Ukrayna’ya takviyesi artırmak için iş birliğimizi genişletmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

“UKRAYNA’NIN BÜTÇE VE FİNANSMANINA GEREKSİNİM VAR”

Ukrayna’da hükümetin savaşa karşın faaliyeti sürdürdüğünü anlatan Yellen, “Ukrayna’nın askerlere, çalışanlara ve emeklilere ödeme yapmak ve vatandaşlarının temel muhtaçlıklarını karşılayan bir ekonomiyi işletmek için bütçe finansmanına muhtaçlığı var.” dedi.

Yellen, Ukrayna’nın tekrar yapılanma ve toparlanma için de büyük dayanağa ve özel yatırıma gereksinimi olacağını hatırlatarak, buna şimdiden hazırlanılması gerektiğini vurguladı.

Şimdiye kadar açıklanan ikili ve çok taraflı dayanağın kısa vadede dahi Ukrayna’nın gereksinimlerini karşılamaya yetmeyeceğini lisana getiren Yellen, “Bütün ortaklarımızdan Ukrayna’ya mali dayanaklarını artırmada bize katılmalarını rica ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

GLOBAL KURUMLAR VERGİSİ

Yellen, geçen yılın ekim ayında ortalarında AB ve ABD’nin de bulunduğu 137 ülkenin memleketler arası vergilendirme konusunda anlaştıklarını anımsatarak, muahede çerçevesinde taban bir global kurumlar vergisi oranı belirlendiğini hatırlattı.

Kelam konusu ülkelerin çok uluslu şirketlerinin karlarını en az yüzde 15 oranında vergilendirmeyi kabul ettiklerine işaret eden Yellen, “Uluslararası vergi reformunu bitiş çizgisine ulaştırmak için hala yapacak değerli işlerimiz var. ” dedi.

Yellen, çok taraflı vergi muahedesinin imzaya hazır olabilmesi için çözülmesi gerek sıkıntılar olduğunu, bu mevzuda adımlar atılması gerektiğini söz etti.

“RUSYA ENERJİYİ BİR SİLAH OLARAK KULLANIYOR”

ABD’nin Avrupa’nın Rus petrol ve doğal gazına olan bağımlılığını düşürmesine yardımcı olacağına dikkati çeken Yellen, Rusya’nın enerjiyi bir “silah” olarak kullandığını söyledi.

Yellen, ABD’nin Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracat ölçüsünü artırmak için öteki ortaklarla birlikte çalışacağını lisana getirdi.

AB ve ABD’nin az toprak elementlerinin tedariki konusunda Çin’e değerli ölçüde bağımlı olduğunu hatırlatan Yellen, ender toprak elementleri ve çip üzere kritik eserlerde Çin’e olan bağımlılıklarını azaltmak ve tedarik zincirlerini çeşitlendirmek için bir ortaya gelinmesinin değerine dikkati çekti.

 

KAYNAK: AA