ABD’li bir adamın yemeğinden mor inci çıktı

ABD’de bir adam, yemek yerken kabuklu deniz hayvanının içinde mor bir inci buldu.

New York Post’un haberine nazaran, Pennsylvania’dan Scott Overland, NBC10 Philadelphia’ya, eşi ve çocukları ile bir restoranda yemek yediğini ve bir deniz tarağının içinde nadir bulunan ve parıldayan mor bir inci bulduğunu söyledi.

İlk başta bir çeşit boncuk ya da bir modül şeker olduğunu düşündüler. Overland, “Şefin oraya bir şey düşürdüğünü düşündük,” dedi.

Ancak daha yakından incelediğinde, şanslı adam, “Kabuğa bakarken, kabuğun üzerinde, büyüdüğü deniz tarağının içinde bu küçük girintiyi gördük, bu yüzden muhtemelen deniz tarağının içinden bir şey olduğunu düşündük” dedi.

NEREDEYSE İADE EDİYORDU

Overland, karısının sevmediği bir dolmalık biber garnitürü yüzünden inciyi bulmadan evvel istiridyeleri neredeyse geri göndereceğini söyledi. İncinin değerlendirilmesini planladığını da belirtti.

İnciler tipik olarak canlı istiridyelerin kabuklarında oluşurken, midye üzere başka kabuklu deniz hayvanlarının içinde de oluşabilirler.

İncinin rengine, boyutuna ve nerede oluştuğuna bağlı olarak -doğal olarak yabanî tabiatta yahut bir çiftlikte yetiştirildiklerinde- binlerce dolar kıymetinde olabilirler, lakin The Pearl Source’a nazaran ortalama olarak 300 ila 1.500 dolar ortasında bir pahaya sahipler.