AKP’li Eseneler Belediyesi’nden reaksiyon çeken yıkım

İstanbul Esenler’deki Meryem Ana Türbesi, Esenler Belediyesi tarafından yıkıldığı tez edildi. Cumhuriyet’e konuşan Esenler Ana Fatma Cemevi Lideri Hüseyin Acaray, “Orası bizim kutsal kabul ettiğimiz inanç ve ibadet yerimizdi. Esenler’de 56 tane camii var. Bir tane Meryem Ana Türbesi’ni yok saydılar” dedi. Belediye ise kelam konusu alanda türbe statüsünde bir yerin olmadığını belirtti. 

Ulusal Eğitim Bakanlığı, yaklaşık 8 sene evvel Tuna Eğitim Vadisi Projesi’nin yapılacağı araziyi kamulaştırarak, arazi üstünde oturan yurttaşlardan araziyi satın aldı. Meryem Ana Türbesi’nin yer aldığı kısım ise Hazine Maliyesi’nin mülkiyetinde olduğu için Hazine Maliyesi’nden Ulusal Eğitim Bakanlığı’na tahsis edildi. 18 Ocak 2022’de temel atma merasimi düzenlenen projenin ilkokul, ortaokul ve kapalı spor salonu inşaatı sürüyor. 

Bu kapsamda Esenler Tuna Mahallesi’nde yer alan Meryem Ana Türbesi, 25 Mayıs’ta emniyet güçleri denetiminde yıkıldı. Kelam konusu türbe Alevi yurttaşlar tarafında kutsal sayılıyor. Türbenin yıkımı sonucunda Alevi yurttaşların mağdur olduğunu belirten Acaray gerekli hukukî adımları da atacaklarını söyledi. Acaray, “Türbenin yıkılacağını bilmiyorduk. Türbenin yıkılmayacağı ve korunacağı söylendi. Okul projesi çizilirken türbe projenin içine alınıyor, lakin türbenin okula hiçbir ziyanı yoktu. Giriş çıkışları engellemiyordu. Kasıtlı yapıldığını düşünüyorum. Alevilerin inancını, hakkını, hukukunu yok saydılar. Yaklaşık 80 bin alevinin yaşadığı Esenler’de bir tane düzgün ve donanımlı cemevi yok” diyerek yaşanan süreçteki mağduriyetlerini lisana getirdi. 

‘BURAYI TEMİZLEYİN’ TALİMATI

Kelam konusu argümanları Esenler Belediye Lideri Basın Danışmanı Hüseyin Akman’a da sorduk. Akman, Meryem Ana Türbesi’nin mahallede bulunan birkaç yurttaşın ibadet etmeye başlamasıyla ibadet yeri üzere algılandığını ve orada bir türbe olmadığını öne sürdü. Akman, “Bölgede Bizans kalıntısı taşların olduğu belirlendi. 2863 sayılı yasa kapsamında bu alanın ‘korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı’ olarak tescili bulunmuyor. Hehangi bir sit ve korunma alanında değil. Alan, imar planında ‘Eğitim tesis alanı’ ve ‘Yol alanı’ olarak görünüyor. Burası belediyenin değil Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın yeri. Esenler Kaymakamlığı, İstanbul Valiliği, Ulusal Eğitim Bakanlığı çeşitli kurumlara yazılar göndermiş. Orada bu türlü bir türbenin olmadığının ortaya çıkmasıyla Esenler Kaymakamlığı bize ‘Burayı temizleyin’ dedi. Bunun üzerine Esenler Belediyesi’de temizledi” tabirlerini kullandı