Al Monitor: Suriye’de kümeler Türkiye’nin operasyonuna karşı birleşti

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri operasyon hazırlığında olduğunu duyurmasının akabinde Arapça ve İngilizce yayın yapan ABD merkezli Al-Monitor sitesi, Türkiye’nin mümkün Suriye operasyonuna karşı Rusya, İran ve Suriye’nin desteklediği kümelerin Türkiye’ye karşı birleştiğini tez etti.

Mohammed Hardan imzalı habere nazaran, Rus birlikleri ile Suriye’deki kümeler bir ortaya geldi ve “Kuzey Yıldırım” isminde bir merkez kurdu. Bu merkezin Halep’in kuzeyinde konuşlanan bir Rus askeri üssünde bulunduğu öne sürüldü. Türkiye’nin mümkün operasyonuna karşı birleşen kümelerin ortasında YPG ve Fatemiyoun’un da olduğu tez edildi.

Al-Monitor’da yer alan haberde, “Kuzey Yıldırım operasyon merkezinin hedefi askeri cepheyi yönetmek ve çatışmaları koordine ederek, çekilme sonunu belirleyerek muhtemel bir Türkiye taarruzunda terör örgütü YPG’ye takviye sağlamak” denildi.

Suriye Demokratik Güçleri’nden bir isim Al-Monitor’e açıklamalarda bulunarak “Bu operasyon merkezini oluşturan ülke Rusya ve Suriye rejimine baskı yapan İran ve PKK. İran Şii yoğunluğun olduğu bölgeleri korumak istiyor. Görüşmeler Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’ye askeri operasyonu gündeme getirdiğinden beri devam ediyor” dedi. (HABER MERKEZİ)