Avrupa Uzay Ajansı, Rusya yaptırımları nedeniyle sıkıntı günler geçiriyor

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Rusya ile yaşanan krizden ötürü şu anda uzay vazifeleri konusunda zorlanıyor.

Rusya’nın Soyuz roketlerini devreden çıkarması, Avrupa Uzay Ajansı’nı yeni arayışlara yöneltti. Ajans, şimdilerde Elon Musk’ın uzay firması SpaceX ile bir paydaşlık kurmayı düşünüyor.

ESA, şu anda SpaceX ile Japonya yahut Hindistan tarafından sağlanan roketler ortasındaki seçim yapma etabında.

Konuyla ilgili konuşan ESA Genel Müdürü Josef Aschbacher, SpaceX’in daha fonksiyonel ve katiyetle ön plandaki seçeneklerden biri olduğunu söyleyerek “Teknik uyumluluğu araştırıyoruz fakat şimdi ticari bir teklif istemedik. Elbette bunların uygun olduğundan emin olmamız gerekiyor. Uzay ajansı ve SpaceX ortasındaki görüşmeler hala erken bir evrede ve şirketin fırlatıcılarına güvenmenin sadece süreksiz bir tahlil olacağını düşünüyoruz” dedi.

ESA, Rusya’nın roketlerini geri çekmesinin akabinde yeni paydaşlıklar kurmak zorunda kalan tek uzay ajansı değil. Mart ayında Rusya, yaptırımlara misilleme olarak ABD’ye roket motoru tedarikini durdurdu. Sonuç olarak, Northrop Grumman geçtiğimiz günlerde Rus motorlarına olan muhtaçlığı ortadan kaldıracak büsbütün yerli bir roket inşa etmek için Firefly Aerospace ile iştirak kurduğunu duyurdu. 

Yeni roket hazır olana kadar şirket, Cygnus uzay aracını kargo misyonları için Milletlerarası Uzay İstasyonuna göndermek üzere SpaceX Falcon 9 roketlerini kiralayacak.