Avustralya’da sel nedeniyle binlerce şahsa tahliye buyruğu verildi

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinin başşehri Sidney’de tesirli olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi.

Sağanak, bilhassa kentin batı kıyısını tesir altına aldı. Barajlar ve ırmaklar taştı.

Seyahat uyarısı yapıldı

İHA’nın haberine nazaran; Sidney’in güneybatısındaki binlerce kişi içinse tahliye buyruğu verildi.

Yeni Güney Galler eyaleti Acil Durumlar Bakanı Steph Coke, “Eğer 2021’de inançta kaldıysanız merak etmeyin bu akşam da inançta olacaksınız. Bu ani gelişen bir durum. Daha evvel sel felaketi yaşamamış bölgelerin de durumdan etkilendiğini görebiliyoruz” dedi.

Seyahat etmeyi düşünen bireylere günün erken saatlerinde ikazlarda bulunan Coke, “Bu, hayatı tehdit eden bir acil durum.” açıklamasında bulundu.

“Barajların kapasitesi dolu ve taşıyorlar”

Avustralya Meteoroloji Bürosu’ndan yapılan açıklamada ise, birçok bölgeye 200 ila 350 milimetre yağış düştüğü aktarılırken, sel ve toprak kaymasına karşı ihtarlarda bulunuldu. Yeni Güney Galler eyaleti Acil Durum Servisi Komiseri Carlene York ise, “Bu gece durum önemli manada daha da berbatlaşabilir. Barajların kapasitesi dolu ve taşıyorlar. Irmaklar ise çok süratli ve tehlikeli biçimde akıyor. Yağışların olduğu yerlerde, ani sel felaketi riski bulunuyor.” dedi.

Direk üstünde kurtarılmayı bekledi

Son 24 saatte yaklaşık 2 bin yardım daveti alan kurtarma grupları, 29 kişiyi sel sularına kapılmaktan kurtardı. Takımların kendisi bulmasını bekleyen bir bayan ise, yaklaşık 1 saat boyunca direğin üzerinde kurtarılmayı bekledi. Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, Yeni Güney Galler eyaletine 100 asker ve 2 helikopter gönderildiğini bildirdi. Avustralya’nın Queensland ve Yeni Güney Galler eyaletlerinde Mart ayında yaşanan sel felaketinde 12 kişi hayatını kaybetmişti.