Bakan Alim’den döviz açıklaması!

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Vilayet Müdürleri Amaç Performans İzleme Toplantısı’nda gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin nüfus artış suratının süratle düşmesine karşın hala genç bir nüfusa sahip olduğunu belirten Alım, genç nüfus dikkate alındığında Türkiye’nin daha fazla istihdama muhtaçlık duyduğunu söyledi.

İstihdam için kalkınmanın, kalkınma için ekonomik büyümenin gerekli olduğunu vurgulayan Alım, “Büyümemizin hızlanması lazım. Bakın Çin, yüzde 11, 12 büyüyor. Türkiye, geçen yıl yüzde 11 ile dünyanın en fazla büyüyen iki ülkesinden birisi oldu. Bunu devam ettirmemiz lazım. Büyüme istihdam yaratıyor. Türkiye, yüzde 5 büyüdüğü vakit 700 binin üzerinde yeni istihdam yaratıyor. Yüzde 7 büyüdüğü vakit 1 milyonun üzerinde yeni istihdam yaratıyor. Yüzde 8, 9, 10 büyüse ne kadar istihdam edeceğini kestirim edebilirsiniz.” diye konuştu.

“Dalgalanma ekonomimizde olağanüstü sarsıcı tesir yapıyor”

Dünyada salgından kaynaklı krizler nedeniyle ekonomik sorunların yaşandığına dikkati çeken Alım, şunları kaydetti: ”Bugün Batılı ülkelerin en büyük sorunu, yalnızca enflasyon artışı değil, süratli bir formda ortaya çıkan resesyon tehdidi. Bunlar birleştiği vakit Batı, 2008’den çok daha büyük krizle karşı karşıya kalacak. Onun altından kalkması daha da sıkıntı olacak. Dünyanın yaşadığı bu kriz bizi olağanüstü etkiliyor. Bizim dövize muhtaçlığımız var. Döviz fiyatlarındaki bir dalgalanma bizim ekonomimizde olağanüstü sarsıcı tesir yapıyor. Öbür bir konu enerji. Biz kriz öncesi güce 45-50 milyar dolar harcıyorduk, bu sene 105 milyar dolara yaklaştı. Yani 50 milyar dolardan fazla bir yük getiriyor ülkemize. Bunları aşmanın imkanları var. Enflasyonla uğraş edeceğiz. Dün açıklandı, önemli düzeylerde enflasyon. Türkiye, ihracata dayalı büyüme modeline geçerek aslında bu mevzuda çok önemli bir önlem almıştır. Bunun içinde de ihracatın endüstriye dayalı büyümesi geliyor. Endüstride üretim arttıkça, istihdam artıyor.”

“Bu programları istismar ettirmeyeceğim, bu kesin, bunu bilin”

Türk iktisadı büyüdükçe istihdam yaratma kapasitesinin arttığını, bu artışı daha faal formda kıymetlendirecek programlar hazırladıklarını söyleyen Alım, devamında şunları kaydetti: ”İşbaşı Eğitim Programlarını tekrar düzenledik. Daha güzelini yapmaya çalışıyoruz. Birçok kuruluş bizden eğitim programıyla adam almış, bizden üç ay parasını almış, üç ay da kendisi çalıştırmış. Altı ay sonra çıkartmış. Bunların hepsini devre dışı bıraktık. Adam alana bir yıl yahut iki yıl istihdam garantisi olacak. Türkiye’nin işçilerinin, İşsizlik Sigortası Fonu için kesilen paralarının, bu türlü saçma sapan programlara gitmesine müsaade veremeyiz. Kimileri sağda solda, ‘bu programlardan artık gereğince yararlanamıyoruz’ diyor. Evet, bu programları size bir daha istismar ettirmeyeceğim, bu kesin, bunu bilin. Münasebetiyle yeni programları uygulayacağız. Dürüst, yaptığı işe hürmet duyan, çalıştırdığı işçiye hürmeti olan patronların bu yeni programlarımıza başvurmalarını, kendilerine sunulan imkanları değerlendirmelerini istiyoruz.”

Güldoğan: Fon için ek getiri elde ettik

İŞKUR Genel Müdürü Oğuz Kağan Güldoğan da başta Avrupa Birliği olmak üzere birçok memleketler arası ortakla istihdamı destekleyen projeler yürüttüklerini söyledi. Faal İşgücü Hizmetleri Yönetmeliğindeki değişikliklerle kurs ve programların verimliliğini artıracak yeni düzenlemeler yaptıklarını anlatan Güldoğan, verimliliği düşük faaliyetlerin önüne geçerek, programların daha süratli ve aktif biçimde istihdama dönüşünü amaçladıklarını kaydetti.

İşsizlik Sigortası Fonu’nun, Kurum faaliyetlerinin sağlıklı yürütülmesi açısından çok değerli olduğunu vurgulayan Güldoğan, “2021 yılı temmuz ayında fon büyüklüğü yaklaşık 87 milyar iken yapmış olduğumuz düzenlemelerle haziran ayı sonu itibariyle 105,7 milyar liraya ulaşmıştır. Yalnızca Kamu Haznedarlığı uygulaması ile ilgili yaptığımız çalışma sonucu fon için ek getiri elde ettik. Fona yük getirecek ve aktifliği düşük uygulamalara son vererek bu paranın daha verimli, istihdama dönüşecek faaliyetlerde kullanılmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

KAYNAK: AA