Bakan Dönmez: Keşfin ateşini Akdeniz’de de yakmaya kararlıyız

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sondaj filomuzun en güçlüsü Abdülhamid Han’ı Akdeniz’de Yörükler-1 kuyusuna gönderdik. Gemimizdeki tüm işçimiz canla başla çalışıyor. Tek gayeleri var yeni bir keşif, yeni bir müjde. İnşallah umutluyuz. Rabb’im nasip ederse hoş haberleri milletimizle paylaşacağız. Keşfin ateşini Akdeniz’de de yakmaya kararlıyız.” dedi.

Bakan Fatih Dönmez, Bilecik’in Söğüt ilçesinde düzenlenen 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, tıpkı vakitte baba ocağı olan bu mümbit toprakların Türk tarihindeki yerinin değerli olduğunu vurguladı.

Sadece Türk tarihinde değil, dünya tarihinde de izler bırakmış olan bu toprakların hala Türk’ün harcının karıldığı yer olarak bilindiğini belirten Dönmez, dünyanın en eski anma aktiflerinden olan bu buluşmanın, Türk’ün, ceddine verdiği kıymetin de en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

Dönmez, yaklaşık 800 yıl evvel vefat etmiş bir Oğuz beyefendisinin hala bugün anılması, ismine şenlikler düzenlenmesinin kıymetini yeterli kavramak gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Toprak olup giden yalnızca vücuttur. Bu topraklara varlığını üfleyen ruh, bizlere miras kalan kadim medeniyetimizin bakiyesi birinci günkü üzere canlı, birinci günkü üzere tazedir. Pekala bu topraklarda ne var? Bu toprakların bizim için manası nedir? Bu topraklar, Efendimiz Muhammed Mustafa sancağını ebediyen ileri götüren alemdarların, Hoca Ahmet Yesevi’nin dergahında piştikten sonra Türkistan’dan gelip Anadolu’yu yurt edinen gazi alperenlerin, göğsünde büyüttüğü çınarla dünyaya nizam ve adalet götürenlerin, kutlu bir dava için dirilişi heceleyenlerin yurdudur. Bu topraklar, ceddimiz Fatih’in 500 yıl evvelki ahitnamesinde buyurduğu üzere hangi dinden, hangi lisandan, ırktan, mezhepten olursa olsun huzurun, güvenliğin, selametin yurdudur. Bu topraklar, ceddimiz Yavuz’un hilafet sancağıyla Müslümanları bir ortaya getiren, doğudan batıya bütün İslam coğrafyasına rehberlik edendir.”

“Yürüdüğümüz yollarda Pir Edebali’nin ‘Ey oğul’ sesi yankılanır”

Bu toprakların, Yasal’ın adaletiyle dört kıtaya nam salanların, ilayı kelimetullah için fütuhat aşkıyla yanıp tutuşanların yurdu olduğunu lisana getiren Dönmez, “Bu topraklar ceddimiz Abdülhamid Han’ın heybetiyle, İslam’a ve onun onurlu Peygamberine lisan uzatmaya kalkanların karşısında titrediği yiğitlerin yurdudur. İşte bu diyarlar, Müslümanlıkla yoğrulmuş olan bu Türk yurdunu ezansız bırakmamak için gece gündüz çalışanların yurdudur. İsmi, şanı bilinmese de şehadete göz kırpmadan yürüyenlerin, toprağın kara bağrında sıra dağlar üzere duranların diyarıdır.” tabirlerini kullandı.

Dönmez, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu dağ, bu ova, bu bayır, bu gökyüzü, ilayı kelimetullah için aleme nizam getirenlerin, yalnızca kılıçla değil, sevgiyle gönülleri fethedenlerin, bütün mazlum coğrafyalarda ortadan geçen asırlara karşın beklenenlerin yeridir. Hayme Ana’nın ferasetini, Ahlat’tan buraya gönlündeki fetih ateşiyle yürüyen Ertuğrul Gazi’nin hamasetini besleyen bu topraklar, 700 yıl dünyaya adaletle hükmeden imparatorluğun isim sahibinin doğduğu yerdir. Ceddimiz Osman Beyefendi, burada koşturmuş, kılıç kuşanmıştır. Bugün adım attığımız tarlalarda Osman, Gündüz ve Sarı Batu Savcı beyefendilerin atlarının nal izleri vardır hala. Yürüdüğümüz yollarda Pir Edebali’nin ‘Ey oğul’ sesi yankılanır.”

Tam 8 asır evvel Ertuğrul Gazi’nin otağında yanan ateşin ortadan geçen yıllara karşın milletin sinesinde hiç sönmediği üzere artarak devam ettiğini vurgulayan Dönmez, “İşte bu ateş, Türkiye’nin her alanda bağımsızlığı için çarpan yürekleri ısıtmış, onlara yol göstermiştir. Gökyüzüne baktığınızda, Akıncıları, Hürkuşları, Aksungurları, ANKA’ları, Gökbeyleri, Kızılelmaları ve daha nicelerini göreceksiniz. Karaya baktığınızda Altayları, Korkutları, Parsları, Ejder Yalçınları, Tulparları göreceksiniz ve mavi vatana baktığınızda Ertuğrul Gazi’yi, Barbaros Hayreddin’i, Oruç Reis’i, Fatih’i, Yavuz’u, Kanuni’yi ve Abdülhamid Han’ı göreceksiniz.” diye konuştu.

“Bildiğimiz yolda ilerlemeye devam edeceğiz”

Bakan Dönmez, sondaj filosunun marifetiyle Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfine imza attıklarını belirtti.

Kıyıdan 170 kilometre açıktaki bu keşfin, tarihe rekorlarla ismini yazdırdığını tabir eden Dönmez, “Şimdi bu gazı milletimizle buluşturmak için hummalı bir çalışma içindeyiz. Bütün gayemiz yerli gazımızı 2023’ün birinci çeyreğinde konutlarımızda kullanmak.” dedi.

Şu an hem denizde hem de karada operasyonların meselesiz bir formda ilerlediğini lisana getiren Dönmez, şu değerlendirmelerde bulundu.

“İnşallah gelecek yıl Türkiye, Karadeniz gazıyla bulaşacak. ‘Bulduk, tamam artık, aramayı bitirelim, bu bize yeter’ demedik. ‘Hakkımız olan ister Karadeniz’de, ister Akdeniz’de nerede olursa olsun sarfiyat alırız’ dedik. Sondaj filomuzun en güçlüsü Abdülhamid Han’ı Akdeniz’de Yörükler-1 kuyusuna gönderdik. Gemimizdeki tüm işçimiz canla başla çalışıyor. Tek gayeleri var yeni bir keşif, yeni bir müjde. İnşallah umutluyuz. Rabb’im nasip ederse hoş haberleri milletimizle paylaşacağız. Keşfin ateşini Akdeniz’de de yakmaya kararlıyız.”

Tehditler, şantajlar, yıldırmalar ve daha kaçlarıyla karşılaştıklarını anlatan Dönmez, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Hiçbirine eyvallah etmedik. Geri adım atmadık. Ne birilerinin ardına sığındık ne de kapalı kapılar arkasında birilerine yalvardık. Türkiye’nin karşısına tek başına çıkmaya yeltenemeyenler üzere varlığımızı öbür birinin insafına bırakmadık. Acziyetini cümle aleme ilan etmekten utanmayanlar düşünsün. Biz bildiğimiz yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Milletimizin menfaatleri neyi gerektiriyorsa onları yapmaya devam edeceğiz. Tarihimizden aldığımız ilhamla, tarihimizden aldığımız cüretle, en kıymetlisi de tarihimizden aldığımız derslerle geleceğimizi inşa etmeye devam edeceğiz.”

KAYNAK: AA