Bakan Nebati’den enflasyon açıklaması: Tek hanelere ineceğini öngörüyoruz

Resmi Gazete’de yayımlanan 2023-2025 yıllarını kapsayan ile ilgili birinci açıklama Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den geldi. Bakan Nebati Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Hükümet olarak misyona geldiğimiz birinci günden bu yana kapsayıcı kalkınma amaçlarımız doğrultusunda hazırlayıp uyguladığımız orta ve uzun vadeli planlarla iktisadımızı büyüttük ve güçlendirdik.

Önümüzdeki 3 yıllık devrin yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Program, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler titizlikle tahlil edilerek, On Birinci Kalkınma Planı asıllarıyla uyumlu halde hazırlanmıştır” sözlerine yer verdi.

“OVP’Yİ HAZIRLARKEN TÜRKİYE İKTİSAT MODELİ’Nİ MERKEZE ALDIK”

OVP’nin hazırlanmasında Türkiye İktisat Modeli’ni merkeze aldıklarını belirten Bakan Nebati, program müddetince uygulanacak siyasetlerin yüksek katma kıymetli üretimi, cari süreçler istikrarında kalıcı güzelleşmeyi, verimliliği ve ihracat artışını sağlamak üzere oluşturulduğunu belirtti.

Nebati, “Böylelikle ekonomimizin ortalama yüzde 5,3 büyümesini, istihdamın toplamda 2,7 milyon kişi artmasını öngörüyoruz.

Ayrıca program devri sonunda, ihracatımızın 305 milyar dolara ulaşacağını, işsizlik oranının yüzde 9,6 ile kıymetli ölçüde gerileyeceğini, cari süreçler açığının GSYH’ye oranının yüzde 0,9 olacağını, enflasyonun tek hanelere ineceğini öngörüyoruz” dedi.

2023-2025 periyodunu kapsayan OVP’de mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan Nureddin Nebati, “Ekonomimizin temel dinamiklerini göz önünde bulundurarak tüm vatandaşlarımızın önceliklerini karşılayacak bir bütçe hazırlamaya çaba ettik. Program periyodu sonunda, Merkezi İdare Bütçe açığının GSYH’ye oranının yüzde 1,5 olmasını öngörüyoruz.

Önümüzdeki 3 yıllık periyodun yol haritasını oluşturacak Orta Vadeli Programımızın ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza iyi olmasını diliyor, Programın hazırlanmasına katkı sağlayan, özveriyle çalışan tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” tabirlerini kullandı.