Bitcoin, ADA, SOL, MATIC Aniden Çöktü! Peki Neden?

Kripto piyasaları son birkaç saat içinde kan gölüne döndü. Bitcoin ve Ethereum da dahil olmak üzere başlıca kripto para birimleri ani bir çöküşe tanık oldu. Bu amansız düşüş, önde gelen kripto şirketlerini hedef alan ve sektörü belirsizlik içinde bırakan şok edici düzenleyici eylemlerin damgasını vurduğu bir haftanın hemen ardından geldi. İşte fiyat hareketleri ve düşüşün olası sebepleri…

Bitcoin ve altcoinler çöküş yaşadı

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin yaklaşık 25.000 dolara düşerek yüzde 5’lik bir gerileme yaşadı. Mart ayından bu yana en düşük seviyesine ulaştı. İkinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum da düşüş eğilimini yansıtarak bu düşüşü takip etti. Ancak, BNB, XRP, Cardano, Matic, Dogecoin ve Solana gibi diğer önde gelen kripto para birimleri için çöküş daha da şiddetli oldu. Bu coinler sadece birkaç saat içinde yüzde 10 ila yüzde 25 arasında değişen şaşırtıcı kayıplar yaşadı.

Twitter’daki kripto para traderları tarafından “mutlak kan gölü” olarak tanımlanan kripto piyasasının değeri yaklaşık 1 trilyon dolara düştü. Bu üzücü durum, en iyi küresel kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Moody’s’in, Coinbase’deki görünümünü durağandan negatife düşürmesiyle ortaya çıktı. Moody’s analistleri, hafta boyunca yaşanan ve Coinbase’in notunun düşürülmesine yol açan son olayların “belirsiz büyüklüğü” konusundaki endişelerini dile getirdi.

Sonuç olarak, Coinbase için fiyat görünümü önümüzdeki 12 ila 18 ay için “negatif” olarak etiketlendi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi afta içinde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Coinbase’i yasadışı işlemlerle suçlayarak kripto endüstrisi üzerindeki düzenleyici baskısını yoğunlaştırdı. SEC daha önce de dünyanın en büyük kripto alım satım platformu olan Binance’e fonların yanlış kullanımı, şişirilmiş işlem hacmi ve mevzuattan kaçınma gibi bir dizi ihlalden dolayı dava açmıştı.

Kripto para platformları ABD’den çekiliyor

Binance’in ABD’deki iştiraki dolar yatırma işlemlerini askıya aldı ve dolar çekme işlemlerini kolaylaştıramayacağını ima etti. Popüler bir ticaret uygulaması olan Robinhood, SEC’in bu tokenleri kayıtsız menkul kıymetler olarak sınıflandırmasının ardından üç büyük kripto para birimine (Cardano, Polygon ve Solana) desteğini kestiğini duyurdu. Ayrıca, Singapur merkezli bir kripto para borsası olan Crypto.com, bu ayın sonlarında ABD merkezli kurumsal traderlara yönelik hizmetlerini durdurma niyetini açıklayarak piyasayı daha da tedirgin etti.

Genesis Trading’in ticaretten sorumlu eş başkanı Gordon Grant, haftanın düzenleyici gelişmelerinin krpto fiyatlarını etkilediğini öne sürdü. Bu olaylar dizisi, piyasa katılımcıları arasında şaşkınlık ve kafa karışıklığı yaratarak varlık sınıfının ani ve sert fiyat dalgalanmalarına karşı doğal duyarlılığının altını çizdi.

Scimitar Capital’in satışı piyasaları etkiledi mi?

Kripto piyasasındaki çalkantılar sırasında dolaşan söylentiler, önde gelen bir fon olan Scimitar Capital’in büyük bir satışla 2 milyar dolar değerinde altcoini tasfiye ettiğini öne sürdü. Bu söylentiler daha sonra fon tarafından yapılan ve kripto varlıklarını tasfiye etmek ve sermayeyi değerli LP’lerine (sınırlı ortaklar) iade etmek için stratejik bir karara işaret eden bir açıklamada doğrulandı. Fon, bu hamlenin uzun vadede daha fazla istikrar ve fırsatı teşvik edeceğine inanmakta.

https://twitter.com/ScimitarCapital/status/1667422106017996804

Kripto piyasalarındaki bu felaket saatinin tozu dumanı dağılırken, sektör katılımcıları ve yatırımcılar belirsizlikle boğuşuyor ve düzenleyici ortamdaki diğer gelişmeleri endişeyle bekliyor. Ortaya çıkan kan banyosu, kripto para birimlerinin doğasında var olan volatilite ile, uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak için sağlam düzenleyici çerçevelere ve risk yönetimi stratejilerine duyulan ihtiyacı vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir