BM’den İsrail’in çocuk yaşta tutukladığı Ahmed Manasra’nın hür kalması talebi

BM insan hakları uzmanlarından yapılan yazılı açıklamada, cezaevinde ruh sıhhati berbata giden Manasra’nın durumu değerlendirildi.

Açıklamada, yaklaşık 6 yıldır süren tutukluluğunun Manasra’yı çocukluk, aile ortamı ve başka bütün haklarından yoksun bıraktığı kaydedilerek, “Bu durum her açıdan rahatsızlık verici olmakla bir arada, berbata giden ruh sıhhatine karşın tutukluluğunun devam etmesi, memleketler arası topluluğun bir modülü olarak hepimizin üzerinde bir lekedir.” tabiri kullanıldı.

Manasra’nın gözaltına alındığı sırada uğradığı şiddet ve makus muamelenin vicdanları rahatsız ettiği vurgulandı ve “Ahmed’e diyoruz ki seni koruyamadığımız için üzgünüz.” açıklaması yapıldı.

“BİR AN EVVEL HÜR BIRAKIN”

İsrail’in Terörle Gayret Maddesi’ndeki terör suçlamalarının tam tanımlanamadığı ve muğlak olduğu belirtilerek, “İsrail’e, Ahmed’i bir an evvel hür bırakma, ailesine dönmesi ve ruhsal dayanak almasını sağlama davetinde bulunuyoruz.” tabiri kullanıldı.

Ahmed Manasra, Doğu Kudüs’ün Beyt Hanina Mahallesi’ndeki Yahudi yerleşim yerlerinden Piskat Ziev’de, bir İsrail vatandaşına bıçaklı taarruzda bulunduğu gerekçesiyle 2015’te gözaltına alınmış, sonrasında tutuklanmıştı.

Yaralı halde tutuklanan Ahmed, sorgulama sırasında da şiddet ve makus muameleye uğraması sonucu hafızasını kaybetmişti.