Bozdağ’dan hasta tutuklular açıklaması: Uzmanlarla istişare ediyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hasta tutukluların tahliyesine ait açıklamalarda bulundu. Bozdağ, “Hasta olan mahkumlarla ilgili mevcut düzenlemeleri biraz daha insani ölçüler içinde nasıl yapabiliriz, buna bakıyoruz” sözlerini kullandı.

Türkiye gazetesine konuşan Bozdağ, “Cezaevinde hasta hükümlü ve tutuklularla ilgili isimli tıp kurumunun raporu, sonra da toplum güvenliği açısından tehlike oluşturup oluşturmadığına ait cumhuriyet savcılığının kararı gerekiyor. Artık pek çok kamuoyuna yansıyan mevzu var. Falan isim için ayrım var. Bir ayrım yok. İsimli Tıp Kurumu tek başına hayatını idame ettiremeyecek raporu verirse, bu bedellendiriliyor. Biz bakanlık olarak, cezaevinde hayatını tek başına idame ettiremeyecek kadar hasta olan mahkumlarla ilgili mevcut düzenlemeleri biraz daha insani ölçüler içinde nasıl yapabiliriz, buna bakıyoruz. Hasta mahkumların lehine olacak biçimde nasıl tanzim ederiz bakıyoruz. Memleketler arası hukuku, öteki ülke uygulamalarını inceliyoruz. Uzmanlarla istişare ediyoruz. Tedaviyi önceleyen bir yaklaşımı temel alacağız” dedi.

28 Şubat davasında tutuklanan Çevik Bir’in sıhhat meseleleri nedeniyle tahliye edilmesinin akabinde demans teşhisi konulan Aysel Tuğluk’un tahliyesinin reddedilmesine avukatları reaksiyon gösterip, “Kişiye nazaran hukuk işletiliyor” demişti. (HABER MERKEZİ)