Bu Artırım Mutfak Tüpünü Elinizde Patlatır! İşte Tencere Kaynatmayan Mutfak Tüpüne Gelen Tarihi Artırım

Temel besin gereksinimlerine gelen artırımlardan sonra ay sonunu güç getiren vatandaşa bir artırım haberi de mutfak tüpünden geldi. Çaya gelen artırım sonrasında mutfak tüpü de 1 yıl içerisinde yüzde 141 zamlandı. Küçük mutfak tüpü ne kadar? Büyük mutfak tüpüne ne kadar artırım geldi? Mutfak tüplerine artırım gelecek mi? üzere sorular vatandaş tarafından en çok merak edilen sorular. Pekala son artırımlardan sonra mutfak tüpünün fiyatı ne kadar oldu? İşte mutfakları derinden etkileyecek mutfak tüpü artırım oranı.

MUTFAK TÜPLERİNE SON 1 YILDA YÜZDE 141 ARTIRIM GELDİ

Yüksek enflasyonla birlikte doruktan tırnağa her şeye artırım gelmeye başladı. Dolar kurunun tekrardan yükseliş trendine geçmesiyle besin eserleri de artırımdan nasibi almaya başladı. Geçtiğimiz günlerde çaya gelen yüzde 43,71 artırım sonrası bir makûs haberde mutfak tüpüne geldi. Yapılan 10 liralık artırımla birlikte 12 kilogramlık mutfak tüpü 301 TL’den 311 TL’ye yükseldi. Son 1 yılda yüzde 141 zamlanan mutfak tüpü vatandaşı da sıkıntı duruma soktu. 2022 yılının birinci aylarında 238 lira olan tüpe sene başından bu yana yüzde 30 artırım geldi. 5 Nisan 2022 tarihinde 316 lira olan büyük tüpe 6 Mayıs’ 2022 tarihinde 15 lira indirim uygulanmıştı. Rusya-Ukrayna krizi ile birlikte güç dalına gelen artırım sonrası LPG fiyatları yükselirken bu yükseliş mutfaklara kadar sıçradı. Krizden ötürü LPG’ye 10 lira artırım geldi.

LPG ARTIRIMI MUTFAKLARI YAKTI

LPG’de yaşanan yükselişten ötürü mutfak tüpü de zamlandı. 10 yıl evvel 65 liradan satılan konut tipi büyük mutfak tüpleri son artırımlardan sonra yüzde 386 zamlandı. Geçen yıllarla karşılaştırılan tüp fiyatları sonucunda 2022 yılında mutfak tüplerine gelen artırımlardan ötürü konut tipi küçük mutfak tüpünün fiyatı 60 lira 50 kuruşa yükseldi. Rusya-Ukrayna krizi ile başlayan ve yüksen enflasyona yol açan global krizin devam etmesi halinde artırımların da devamının geleceği öngörülüyor.