‘Çav Bella’ davasında CHP’li Özdemir hakkında ikinci beraat

İzmir’de, merkezi sistemin frekansına girilip kimi mescitlerden “Çav Bella” çalınmasıyla ilgili imgeleri toplumsal medya hesabından paylaştığı için “halkı alenen kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlamasıyla yargılanan eski CHP Vilayet Lider Yardımcısı Banu Özdemir, beraat kararının bozulmasının akabinde tekrar hâkim karşısına çıktı.

CHP İzmir Vilayet Lideri Av. Deniz Yücel de Özdemir’e takviye vermek gayesiyle duruşmaya katıldı.

DHA’nın haberine nazaran İzmir 50’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde tekrar görülen davada savunma yapan Özdemir, “İşlemediğim bir kabahat yüzünden cezaevlerinin koronavirüs nedeniyle boşaltıldığı periyotta cezaevinde kalmıştım. 8 aylık yargılamanın akabinde beraat ettim. Yaptığım kınama nedeniyle paylaşımım kasıt olarak sayıldı. Yazılan müzekkerelerde somut olay olmadığı görüldü. Yalnızca beraatimi talep etmiyorum, özür de bekliyorum. Bu özrü yalnızca kendi adıma değil beni yetiştirmiş ailem ismine da bekliyorum” dedi. Celsede kelam alan sanık avukatları da müvekkillerinin beraatini talep etti.

Savcı da Özdemir’in ve aksiyonuna karşı toplum kesitleri ortasında oluşmuş infial, rastgele bir taşkınlık olmadığını, kamu barışını bozan yahut bozmaya elverişli rastgele bir olayın meydana gelmediğine de dikkati çekip, beraatini talep etti.

Mahkeme CHP’li Banu Özdemir’i bir kere daha hatasız buldu ve beraat kararı verdi.

NE OLMUŞTU?

İzmir’de 2020 yılının mayıs ayında 62 caminin hoparlörlerinden ‘Çav Bella’ marşı çalındı. Bu olayda caminin müzik ses sistemini hackleyenler yakalanamadı lakin hususa ait toplumsal medya hesabından paylaşım yaparak müftülüğü misyona çağıran devrin CHP İzmir Vilayet Lider Yardımcısı Banu Özdemir hakkında soruşturma başlatıldı. Özdemir gözaltına alındı ve sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 9 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Özdemir hakkında, ‘basın yoluyla halkı alenen kin ve düşmanlığa tahrik etme’ cürmünden dava açıldı. 2020 yılının aralık ayında görülen karar duruşmasında 50’nci Asliye Ceza Mahkemesi, Özdemir hakkında beraat kararı verdi. Mahkeme savcısı, bu kararı istinafa taşıdı. İtiraz üzerine belgeyi inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12’nci Ceza Dairesi, ‘eksik soruşturma ve inceleme olduğu’ gerekçesiyle mahallî mahkemenin beraat kararını bozdu. (HABER MERKEZİ)