Çavuşoğlu’ndan ‘Azerbaycan-Ermenistan’ açıklaması: İşbirliğine yönelik adımlar atılmalı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Diplomasi Muhabirleri Toplantısı’nda gündeme ait açıklamalarda bulundu. Azerbaycan-Ermensitan sınırındaki tansiyona değinen Çavuşoğlu, “Kalıcı bir barış ve istikrar istiyorsak Ermenistan provokasyonlarından vazgeçmeli. İş birliğine yönelik samimi adımlar atmalı” tabirlerini kullandı.

AA’nın aktardığına nazaran Çavuşoğlu, “Son bir yıllık süreç, dış siyasette attığımız adımlar bakımından bir doğrulama süreci, doğrulama yılı oldu. Örneğin ‘Libya’da ne işiniz var?’ diyenler, bilhassa son krizlerden sonra, Batı’da olsun, içeride olsun, ‘İyi ki orada Türkiye var. Türkiye orada istikrarın garantisi, sigortası.’ demeye başladılar” diyerek devam etti. Çavuşoğlu, ‘Libya’nın istikrarı ve Türkiye’nin ulusal menfaatleri doğrultusunda herkesi kucakladıklarını’ belirterek “Ülkenin doğusuyla da ilgilerimizi geliştiriyoruz. Son olarak (Libya Temsilciler) Meclisi Lideri Akile Salih ülkemizi ziyaret etti. Öncesinde büyükelçimiz bölgeyi ziyaret etti ve tüm aktörlerle görüştü. Artık de parlamenter bir heyetimiz önümüzdeki günlerde Libya’yı ziyaret edecek. Hem Trablus’u hem de Libya’nın doğusunu ziyaret edecekler. Meclis’i de birebir biçimde ziyaret etmiş olacaklar” dedi. Trablus’ta yaşanan çatışmalardan çabucak sonra Türkiye’nin Batılı kıymetli aktörleri çabucak İstanbul’da ağırladıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, “Bu bile ülkemizin Libya’da geldiği noktanın göstergesidir” sözlerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşına ait konuşan Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Ukrayna Savaşı, bölgede barışa giden yolun Türkiye’den geçtiğini herkese bir kere daha gösterdi. Bu konu Kafkaslar, Balkanlar, Orta Doğu, Afrika üzere birçok coğrafya için de geçerli. Örneğin Balkanlar’da kazan tekrar kaynamaya başladı. Hem Bosna Hersek hem Sırbistan-Kosova belgelerinde barış yolunda ağır bir diplomasi yürütüyoruz.”

Çavuşoğlu, Kafkaslar’da Azerbaycan’ın kazanımlarını barış masasında pekiştirdiğini belirterek “Laçın artık fiilen Azerbaycan’ın denetiminde lakin buralardan çekilirken bile Ermenistan’ın bir taraftan yakıp yıkması, öteki taraftan her yere kara mayını yerleştirmesi, yeterli niyetli olmadığını da gösteriyor” değerlendirmesini yaptı. Bakan Çavuşoğlu, “İki gün evvel (Azerbaycan-Ermenistan) sonda yaşanan çatışmalar bölgede durumun ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor” sözünü kullandı. Ermenistan’ın orta ara provokasyonlara devam ettiğini ve iki gün evvel bu türlü bir adımda bulunduğunu ileri süren Çavuşoğlu, “Elbette Azerbaycan’ın buna karşılık vermemesi mümkün değil” dedi. Çavuşoğlu, “Burada kalıcı barış ve istikrar istiyorsak Ermenistan, provokasyonlardan vazgeçmeli ve iş birliği ve barışa yönelik samimi adımlar atmalı. Hem bize yönelik hem Azerbaycan’a yönelik” diye konuştu.