CHP’li Özgür Özel, Tunç Soyer’in kelamlarını savundu

CHP’li Özgür Özel, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in 9 Eylül’deki konuşmasına ait kıymetlendirme yapan Özel, “İzmirliler, dünya tarihine geçecek, rekorlar kitabına geçecek, bir iştirakle; tarihlerine, şanlarına, gururlarına kendilerine yakışacak bir biçimde kutladılar. Orada da Büyükşehir Belediye Liderimiz, bu kutlamaların coşkusuna uygun, tüm değerlendirmelerin dozunda olduğu, emperyalist çizmelerinin İzmir’i kirlettiği andan, İzmir’i terk ettiği ana kadarki dostu düşmanı ayıran bir kıymetlendirme konuşması yaptı. Tarihi bir konuşma, güzel bir konuşma, hoş bir konuşma yaptı. Bu konuşma üzerine birileri, temel olarak oradaki kalabalığı, oradaki mükemmel iştiraki ve oradaki duyguyu paylaşamayan birileri, hazımsızlık gösterdi. Karınları şişti. Kimyaları bozuldu. Saldırmak için her zamanki üzere bir şey aradılar. Arayıp da buldukları cümle şuydu; ‘100 yıl evvelki iktidar sahipleri gaflet, delalet ve hatta hıyanet içindeydiler.’ Bu cümleyi aldılar ve sıkıntıyı Sultan Alpaslan’a kadar götürenler oldu, ‘Osmanlı’ya laf ediyor’ diyenler oldu” sözlerini kullandı.

TUNÇ SOYER’ NE DEMİŞTİ?

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun yüzüncü yılı hasebiyle düzenlenen aktiflikte şunları söylemişti:

“Yüz yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, delalet hatta hıyanet içindeydi. Gençleri, bayanları, çocukları, geleceği hiç düşünmediler. Yalnızca ve yalnızca saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ayaklar altına aldılar, teslim oldular. Bir sabah emperyalist ülkelerin askerleri, kirli çizmeleri ve kirli emelleriyle körfezin sularını ve güzelim kentimizi işgal etti. Tekrar o sabah tam da bu bulunduğumuz noktada, kordon uzunluğundan göğü yırtan bir ses yükseldi.”

KAYNAK: İHA