Cumhurbaşkanı Erdoğan Zonguldak’ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak’ta denize birinci boru indirme merasimine katıldı.

Burada konuşan Erdoğan, şu sözleri kullandı:

“İlk boruları denize indiriyor, birinci kaynağımızı yapıyoruz”

“Bugün ülkemizin şu ana kadar en büyük doğal gaz kelşfi olan Karadenzi Gazı’nda kritik bir safhaya daha ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. 2 yıl evvel müjdemizi açıkladığımızda bir gaye belirlemiş, yerli gazımızın 2023 yılında milletimizin hizmetine sunulacağını belirtmiştik. Deniz tabanı etüt çalışmalarını bitirirken, teslimatı uzun sürecek ekipmanların siparişini verdik. Teslimatlaırmızı almaya başladık. Yavuz Sondaj Gemimiz açılan kuyulardaki gaz akışını ölçecek sistemleri yerleştiriyor. Geçtiğimiz hafta sığ deniz kısmına boru serimini yapğacak gemi Türkiye’ye ulaştı. Bugün birinci boruları denize indiriyor akabinde da birinci kaynağımızı yapıyoruz.

“Derin deniz tarafında da birinci kaynak önümüzdeki ay”

Derin deniz tarafında da birinci kaynağı önümüzdeki ay vuracağız. Karadaki boru sınırının da üretimine başlıyoruz. Bu projenin birinci etabında doğal gaz sürece tesisine gelen gazın ölçümlenmesi için Batı Karadeniz Gaz Ölçüm İstasyonu’nu Batı Karadeniz Doğal gaz Boru Sınırı Faz-1 ‘i inşa ediyoruz.

“Son sevkiyatın bu ay içinde tamamlanması bekleniyor”

“Kömürün başkenti” olarak bilinen, son keşifle doğal gazın da başşehri olarak anılmaya başlayan Zonguldak’ın, Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki limanda çalışmalar 7 gün 24 saat temeline nazaran ilerliyor. Şu ana kadar 12 metre uzunluğunda yaklaşık 21 bin borunun limana indiği Filyos’ta son sevkiyatın da bu ay içinde tamamlanması planlanıyor.

“Günde 10 milyon metreküp gazı, millli iletim sistemine aktaracağız”

2023’ün birinci çeyreğinde birinci fazda üretilecek günlük 10 milyon metreküp doğal gazı ulusal iletim sistemimize aktarmış olacağız. Sakarya Gaz Alanı, pik üretime inşallah 2026’da ulaşacaktır.”

Sismik arama ve sondaj faaliyetlerine Rumların tezleriyle karşı çıktılar. Çalışmalarımıza olmadık iftiralar attılar.”

Ayrıntılar geliyor..