Deniz patlıcanı, ihracat için çiftliklerde yetiştirilecek

Deniz hıyarı (patlıcanı) Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın müsaade verdiği alanlarda dalgıçlar tarafından toplanıyor.

İç piyasada tüketilmeyen, çoğunlukla Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilen deniz patlıcanının doğal ortamının dışında üretilmesi emeliyle Ege Üniversitesi’nde bir çalışma yürütülüyor.

Deniz patlıcanı ihracatı artıyor

AA’nın haberine nazaran, Ege İhracatçı Birlikleri datalarına nazaran av ölçüsüne nazaran yıllık 10 milyon dolara kadar çıkan deniz hıyarı ihracatı, 2022’nin 8 ayında 2 milyon 435 bin dolara ulaştı.

Deniz patlıcanı yetiştiriciliği için proje başlatıldı

Çin, Hong Kong, Malezya ve ABD’ye gönderilen bu eserin denetimli ortamda yetiştirilerek döviz girdisinin artırılması için EÜ Su Eserleri Fakültesinin Urla yerleşkesinde KOSGEB desteğiyle “Ticari Ölçekli Deniz Hıyarı Yetiştiriciliğine Yönelik Kuluçkahane Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme” projesi başlatıldı.

“Deniz patlıcanı ekolojik istikrar sağlıyor”

Projenin yürütücüsü olan EÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tolga Tolon, deniz patlıcanının ekolojik istikrarın sağlanması için su tabanındaki atık organik maddeyi tükettiğini söyledi.

Tolon, “Bunun yanında besin davranışı gereği deniz tabanını karıştırarak oksijenlendirilmesini sağlıyor. Bu sayede deniz tabanındaki kaideleri başka canlılar için de uygun hale getirerek deniz tabanı ömrünün sürdürülebilirliğini destekliyor.” dedi.