DP’de Abdülhamit tartışması rahatsızlığı

Demokrat Parti Genel Lider yardımcısı ve parti sözcüsü Neslihan Çevik Sultan Abdülhamit tartışmalarıyla ilgili açıklamada bulundu.

Cem YILDIRIM

Demokrat Parti Genel Lider yardımcısı ve parti sözcüsü Neslihan Çevik, ‘’Son vakitlerde Cumhuriyet tarihinin ve Osmanlı tarihinin Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Abdülhamit Han’ın birbirlerinin rakipleriymiş üzere pozisyonlandırılmasından rahatsızlık duyuyoruz” dedi. Çevik yaptığı açıklamada şunları söyledi:

*Osmanlı tarihi ve Cumhuriyet tarihi, her ikisi de Türkiye’nin ulusal tarihleridir. İktidar nereden bir kutuplaşma yaratsam diye arar dururken, o denli görünüyor ki tarihi de birbiriyle savaştırmaya karar vermiş.

*Ama biz biliyoruz ki söyleyecek kelamı yapacak icraatı olmayanlar lakin tarihin kahramanları üzerinden siyaset yapmaya çalışır. Ulusal Tarih hamasi telaffuzlarının materyali olamaz. Şayet tarihi konuşacaksak, başkanları ve o devirleri kendi şartları içinde evvel değerlendirilmeli ve yanlışıyla ve yararıyla bugün için ders çıkarmalıyız. Kısaca buradan kimseye ekmek çıkmaz’.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.