Düğünde BES takısı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) tertibiyle başlayan ‘Türkiye Memleketler arası Sigorta Doruğu’nda konuşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Murat Vakit, biriken fonların para ve sermaye fonlarına yönlendirilmesiyle iktisadın gelişimi, yatırım ve istihdamın artışına katkıda bulunduğunu belirtti. Vakit, “2021 prestijiyle bölümden bankacılıktan sonra sigorta yüzde 4.2 hisse alıyor. Yüzde 39.3 büyümelerin olduğunu görüyoruz. Etkin büyüklüğü Ferdî Emeklilik sistemi’nde (BES) Mayıs 2022 prestijiyle 300 milyar lira düzeylerine yaklaştı. Yılın başında BES iştirakçilerine verilen dayanağın yüzde 30’a çıkması da bu gelişimi perçinlemiş oldu” diye konuştu.

BES ARMAĞAN KARTI SEÇENEĞİ

Tepede konuşan Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Lider Vekili Ali Ersoy ise özel günlerde altın üzere BES armağan edilmesi konusunda çalışmalar başlattıklarını belirtti. Ersoy, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Kişiler armağan olarak yakınlarına özel günlerinde altın üzere klâsik armağanlar vermek yerine ferdî emeklilik hesaplarına ek katkı hissesi ikram etmek istiyorlar. Bu talebi karşılamak için ‘BES Armağan Kartı’ yahut ‘Hediye Sertifikası’ çalışmalarına başladık. Ayrıyeten, BES’te hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik bir ekip önlemler alarak, bu emele hizmet edecek çalışmalarımızı duyuracağız.” Yeni sistemle ilgili SABAH’ın sorularını yanıtlayan Ersoy, “Vatandaşımızın düğün ve doğum günü üzere özel günlerde taktığı altınların yerine BES fonlarına para göndermesini ve katkı yapmasını sağlayan bir sistem olacak. QR kod okutularak para gönderilebilecek. Çalışmayı bu yıl tamamlamayı planlıyoruz. Gönderilen paraya da yüzde 30 devlet katkısı olacak. BES’teki üst limitler dahilinde para gönderimi yapılabilecek” dedi.

10 YILDA SEKİZ KAT BÜYÜME

Ali Ersoy, sigortacılık haftasının birinci düzenlendiği 2011’de 17.2 milyar TL olan prim üretiminin 2021’de 105.4 milyar TL’ye yükseldiğini belirtti. Ersoy, “2011 sonunda 42.5 milyar TL olan bölüm etkin büyüklüğü geçen yıl sonunda 429.3 milyar TL’ye ulaştı. BES’te bugün prestijiyle yaklaşık devlet katkısı dâhil yaklaşık 285 milyar TL büyüklüğe ulaşıldı” biçiminde konuştu. TSB Lideri Atilla Benli ise kesimin 2021 yıl sonu prestijiyle faal büyüklüğünün 427 milyar lirayı, prim üretiminin ise 105 milyar lirayı bulduğunu belirtti. BES’te fon büyüklüğünün 244 milyar lirayı aştığını vurgulayan Atilla Benli, “2021’de ülke iktisadına sağladığımız teminat 230 trilyon liraya ulaşırken, ödediğimiz toplam tazminat meblağı da 64 milyar liraya yaklaştı. Öte yandan, 2022 yılının birinci üç ayında prim üretimi geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 70 artışla 43 milyar liraya ulaştı” halinde konuştu.

AMAÇ 500 MİLYAR

BES’TE 300 milyar TL fon büyüklüğüne ve 14 milyon iştirakçiye yaklaştıklarını belirten Atilla Benli, “BES’te maksadımız 500 milyar TL fon büyüklüğü ve 17 milyon iştirakçiye ulaşmak. Yakın vakitte hayata geçirilen ıslahatlarla bu amaçlara artık daha yakın olduğumuzu biliyoruz” dedi.

SİGORTA KURULU KURULUYOR

TSB ile Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkeleri Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’ın sigorta birlikleri liderlerinin iştiraki ile Bölgesel Sigorta Kurulu’nu kurmanın birinci adımı da atılacak. Benli, “Çalışmalarımızı bir mutabakat zaptı ile imza altına alacağız” dedi.

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.