Eczaneler ekonomik darboğazda: İlaç fiyatlarına artırım yolda!

Zamlar peş peşe gelmeye devam ediyor. Ankara Eczacı Odası Lideri Taner Ercanlı, eczanelerdeki ilaç sıkıntısına dikkat çekerek önümüzdeki günlerde ilaçlara yüzde 20 civarında artırım yapılabileceğini duyurdu.

Sözcü’ye konuşan Ercanlı, “Sağlık Bakanlığı’nın ilaçta yüzde 20 oranında fiyat artışı talebinin olduğu bilgisini aldık. Artış oranı yüzde 20’nin üzerinde de olabilir” dedi.

ECZANELER EKONOMİK DARBOĞAZDA

Eczanelerin ekonomik darboğaza girdiğini ve mesleği bırakanlar olduğunu da belirten Ercanlı, birçok ilacın üretilemediğini de vurguladı ve şunları söyledi:

“Eczaneler yaşanan krizden ötürü önemli manada ekonomik darboğaza girdi. Eczanelerimizin bir kısmı süreç içerisinde kapanmaya başladı. Bu işi uzun yıllardır yapan birtakım meslektaşlarımızın artık meslek yapma istekleri da ortadan kalktı ve mesleği bırakıyorlar.

BİRÇOK İLAÇTA YOKLUK YAŞIYORUZ

Birçok ilaçta yokluk yaşıyoruz. Kurdaki artışla birlikte ve pandemi sürecinin de bunun üzerine eklenmesiyle birlikte ilaç yokluğu maalesef tekrar artışa geçti. Elimizdeki bilgilere nazaran, yaklaşık yüzde 17 oranında bir ilaç yokluğu mevcut. Birçok ilaç yurt dışından ithal edilemiyor. Milletlerarası alanda ilaç ham unsur fiyatlarındaki artış da, endüstrimizde birçok ilacın üretemez hale gelmesine yol açtı.

HASTALARLA KARŞI KARŞIYA GELİYORUZ

İlaç yokluğundan ötürü hastalarla karşı karşıya geliyoruz. Hastalarımız ilacın yokluğunun kaynağının eczacılar olduğu üzere bir algıya kapılıyor. İlaç üretildiği birinci andan hastaya ulaşana kadar takip edilen bir eser. Hasta reçetesiyle geldiğinde ilacını ulaştırmak istiyoruz. Buradaki pürüz fiyat ise çözülmesi lazım. Biz ilaca artırım isteyen tarafta değil ilacın erişilebilir olmasını isteyen taraftayız.

Sağlık çalışanlarına yönelik güzelleştirmeyle ilgili maalesef üzülerek gördük ki eczacılarımız tekrar yok sayıldı. Kamu hastanelerinde 3 bin 300’ün üzerinde eczacımız var. Toplumsal Güvenlik Kurumu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu, Vilayet Sıhhat Müdürlükleri üzere kamunun her alanında misyon yapan eczacı meslektaşlarımızın yasal düzenlemenin dışında tutulduğunu gördük.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.