Elektrik fiyatları fabrikaları etkiledi: Hollanda’da birtakım fabrikalar üretimi durdurdu

Hollanda NU çevrim içi gazetesinin haberine nazaran, ülkedeki kimi alüminyum, çinko ve demir fabrikaları artan elektik fiyatlarıyla başa çıkamadıkları gerekçesiyle üretimi azaltma ya da durdurma yoluna gitti.

NU, Delfzijl kentindeki Damco Alüminyum fabrikasının perşembeden bu yana “Enerji fiyatlarındaki çok yükselme ve devlet takviyesinin olmaması” sebebiyle üretimi durdurduğunu belirtti.

Damco Alüminyum’un “şartların uygun olması halinde” üretime devam edilebileceği bilgisine yer verildi.

Çinko üreticisi Nrystar’ın 1 Eylül prestijiyle üretimi durdurduğu kaydedilen haberde, firmaya yakın bir kaynağın “enerji maliyetinin 10 kat arttığına” ait sözlerine yer verildi.

Haberde, kimya, kağıt, metal ve besin sanayisindeki firmaların gelecek aylarda güç maliyetlerindeki yükseliş sebebiyle üretimi azaltma yahut durdurma yoluna gidebilecekleri formundaki Rabobank ekonomisti Lize Nauta’nın öngörülerine yer verildi.

Nauta, Tüketicilerin daha fazla ikinci el eserlere yönelme eğilimi gösterdiğini belirterek, “Enerji fiyatlarındaki yükselmenin uzun müddet devam etmesini bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Haberde, güç maliyetlerindeki artışı tüketiciye yansıtmanın satışlarda düşüşe sebep olduğu için işe yaramadığı aktarıldı.