Emine Erdoğan: Gözetici ailelerdeki çocuklarımızın sayısı 8 bin 723’e yükseldi

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından Esirgeyici Aile Günü nedeniyle Ankara Millet Bahçesi’nde program düzenlendi.

Programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık ve çok sayıda gözetici aile katıldı.

“Allah, yeryüzünün meleği saydığımız tüm kollayıcı anne ve babalarımızdan razı olsun”

Burada konuşan Emine Erdoğan, 10 yıl evvel başlattıkları Gönül Elçileri Projesi’yle hoş bir yola çıktıklarını belirterek, “Gönüllülük, bizi biz yapan en kıymetli toplumsal kodlarımızdan biridir. Biz de istedik ki, bu dayanışma örneği dalga dalga büyüsün. Projemizin odaklarından biri, hami aile yanındaki çocuklarımızın sayısını artırmaktı. Hami ailelerin kanatları altındaki çocuklarımızın sayısının 8 bin 723’e yükseldiğini söylemekten büyük memnunluk duyuyorum. 2002’de, yalnızca 515 olan kollayıcı aile sayımız bugün 7 bin 212. Covid-19 salgınının hayatın her alanında son derece olumsuz tesirleri oldu. Buna karşın 2021 yılında, 1213 gözetici aile yanına 1462 çocuğumuz yerleştirildi. Şunu da büyük bir gururla söylemek isterim; gözetici aile yanında 948 engelli çocuğumuz ilgiye, sevgiye ve şefkate mazhar oluyor. Bu evlatlarımızdan 41’inin ağır mani durumu var. Allah, yeryüzünün meleği saydığımız tüm esirgeyici anne ve babalarımızdan razı olsun. Sayenizde, vicdanın, bir insanın varabileceği en yüksek mertebe olduğuna inancımız kuvvetleniyor” diye konuştu.

“Bir çocuk için aylık ortalama 1649 TL ödeme yapıyoruz”

DHA’nın aktardığına nazaran Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Yanık ise bakanlık olarak bütün toplumsal siyasetlerde insanı ve aileyi odaklarına aldıklarını söz ederek, “Sosyal ve ekonomik dayanak hizmeti, evlat edinme hizmeti ve kollayıcı aile hizmetlerimizle her vakit ailelerimizin yanındayız. Bu hizmetlerimizi adım adım, etap kademe ve en kıymetlisi muhtaçlığa nazaran yürütüyoruz. Birinci basamakta çocuklarımızı kendi ailelerinin yanında ekonomik olarak desteklemekteyiz. Toplumsal ekonomik dayanak programımızla ekonomik yoksunluktan ötürü hiçbir çocuğun kurum bakımına muhtaçlık duymadan ailesinin yanında büyümesini ve eğitimini aksatmadan devam etmesini hedefliyoruz. Bunun yanı sıra dayanaktan faydalanan çocuklarımızın fırsat eşitliğini sağlamak üzere her türlü toplumsal, kültürel, sportif ve eğitim imkanından faydalanmalarına da katkıda bulunuyoruz. Toplumsal ve ekonomik takviye hizmetimizle bir çocuk için aylık ortalama 1649 TL ödeme yapıyoruz. Toplamda 146 bin 435 çocuğumuzun ailelerinden ayrılmadan, doğdukları kültür içinde büyüyerek sağlıklı ve keyifli yetişkin bireyler olmaları için çaba gösteriyoruz” dedi.