Erdoğan, Tunç Soyer’i maksat aldı: ‘Hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım’

Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Tepesi için gittiği Özbekistan’da resmi temaslarını tamamlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Konseyine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’nin New York kentine gitti.

Erdoğan, ABD ziyareti öncesi iktidara yakınlığıyla bilinen basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşma nedeniyle, “Haddini bilmez, ahlaksız” dediği İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e bir defa daha reaksiyon gösteren Erdoğan’ın amacında bu sefer gazeteci Merdan Yanardağ da vardı.

“GEREĞİNİ YAPMAMIZ LAZIM”

Erdoğan, “33 sene Osmanlı’yı yönetim eden bir Sultan Abdülhamid’e utanmadan, sıkılmadan o denli yakıştırmalar yapılması asla kabul edilemez. Bir de Merdan Yanardağ diye birisi var. O da Osmanlı hakkında ahlaksız sözler kullanıyor, hakaretler ediyor. Bu tabirleri mutlaka nefret hatasına da girer. Natürel bunların üzerine gitmemiz lazım. Yani bu meydan o kadar boş değil. Bunu bilmeleri gerekecek. Ecdadımıza şayet layık olacaksak bunlara hukuk çerçevesinde gereğini yapmamız lazım” diye konuştu.

AYRINTILAR GELECEK…