Erdoğan vatandaşa yeniden ‘sabır’ dedi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan taban fiyat için yaptığı değerlendirmede “Yılbaşında tabloyu tekrar kıymetlendirecek, gerekeni tekrar yapacağız. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’de Femaş Metal Sanayii Emekçileriyle Buluşma programında açıklamalarda bulundu. Erdoğan şunları söyledi:

“EKONOMİDE YAŞANAN BU FIRTINADAN BİZ DE ETKİLENİYORUZ”

“Dünyamız son yarım asrın en büyük ekonomik sarsıntılarından birini yaşıyor. Corona virüs salgınıyla başlayan kriz, Rusya ve Ukrayna ortasında patlak veren çatışmalarla daha da derinleşti. Petrol ve doğalgaz fiyatlarındaki çok artışın tetiklediği global enflasyon, insanlığın öncellikli problemlerinden biri haline geldi. Bugün ABD’den Almanya’ya gelişmiş ülkelerin tamamı enflasyonun yanı sıra sıhhat, güç, besin ve istihdam üzere sıkıntılarla boğuşuyor.

Bu ülkelerin çabucak hepsinde enflasyon oranları 40-50 yılın en yüksek düzeylerine ulaştı. Dünyanın geri kalanını sömürerek kendilerine bir refah ve güvenlik sistemi kuranlar birinci sefer hayatın ve iktisadın gerçekleriyle yüzleşmeye başladı. Salgın günlerinde vatandaşlarını adeta mevte terk edenler bugün giderek ağırlaşan hayat pahalılığı ve işsizlik karşısında da birebir kayıtsızlığı sergiliyor.

Küresel iktisatta yaşanan bu fırtınadan maalesef biz de ister istemez etkileniyoruz. Döviz kurunda ve enflasyonda görülen tırmanma bu tesirlerin başında geliyor. Bu olumsuz gelişmelerin insanımızın günlük hayatında yol açtığı aksilikleri pek düzgün biliyoruz. Bir kısmı global dalgalanmalardan, bir kısmı bölgesel tansiyonlardan bir kısmı da içimizdeki tamahkarlardan kaynaklanan bu tabloyu düzeltmek için içtenlikle çalışıyoruz, çabalıyoruz. ”

“İNSANLARIMIZDAN SABIR BEKLİYORUM”

“Milletimizin badirelerinin istismarını yapmaktan diğer bir iş bilmeyenler beş yıldızlı lüks otellerin kral dairelerinde halkçılık oynarken biz milletimizin kederine derman olacak önlemler geliştiriyoruz.

Önceliğimiz istihdamın sürmesi ve artmasıdır. Bunun için yatırımı, üretimi ve ihracatı teşvik ediyoruz. Sabit ücretliliklerin refah kayıplarını telafi etmek için minimum fiyattan memur ve emekli maaşlarına kadar tüm gelirlerde enflasyonun üzerinde artışlar yapıyoruz.

Ocak ayında işçilerimizin fiyatlarında yüzde 50 üzere tarihi bir artışa gitmiştik. Gelişmeleri göz önünde tutarak Temmuz ayında memur ve emekli maaşları ile minimum fiyatı tekrar düzenledik. 2022 yılı Temmuz ayından itibaren uygulanacak minimum fiyatı net 5500 olarak belirledik. Yılbaşında inşallah bu tabloyu tekrar kıymetlendirecek gerekeni yeniden yapacağız. 2023 yılında de vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Bunun için insanlarımızdan sabır bekliyorum. ”