Fenerbahçe’nin 12 numarasına hakaret edenler, Dinamo Kiev taraftarına sus-pus oldular: Odatv, ikiyüzlülüğü tek tek sıralıyor

Fenerbahçe – Dinamo Kiev karşılaşmasındaki kısa süreli “Vladimir Putin” tezahüratı, sosyal medyada ve dünya basınında gündem oldu.

Türkiye içinden de ünlü isimlerin tepki gösterdiği Fenerbahçe taraftarının Putin tezahüratı, yabancı basında manşet oldu:

The Sun: “Hasta Fenerbahçeliler, Kiev maçında Putin’e tezahürat yaptı.”

Daily Mail: “Utanç verici an. Fenerbahçeliler, Putin’in adını haykırdı.”

Independent: “Fenerbahçe hem maçı hem de insanlığını kaybetti.”

The Telegraph: “İstanbul’da rezil gece!”

Marca: “Şampiyonlar Ligi elemesinde skandal.”

Ancak aynı gazeteler, Türk takımlarına karşı açılan terör örgütü PKK’ya ait sözde bayraklara tepkisiz kaldı. Odatv, araştırdı. Dinamo Kiev taraftarının Beyaz ırkçısı ve Nazi taraftar grupları ortaya çıktı. Birçok Dinamo Kiev taraftarı, Nazi militan örgütlerine katıldı.

İlgili haber: Maçın hakeminden ince işler… UEFA mafyası Dinamo Kiev’i istedi

İSPANYA’DA, YUNANİSTAN’DA VE FRANSA’DA PKK SEMBOLLERİ

Avrupa basını ve Türkiye’deki ünlü isimler, Vladimir Putin tezahüratını eleştirdi. Ancak aynı gazetelerin ve isimlerin, Türk takımlarına karşı açılan terör örgütü PKK’ya ait sözde bayraklara, örgüt elebaşı Öcalan posterlerine ve Türklere karşı yapılan ırkçı tezahüratlara sessiz kalması dikkat çekti.

2006’da Fenerbahçe, Dinamo Kiev deplasmanına gitti. Dinamo Kiev taraftarları, terör örgütü PKK’yı kastederek şöyle bir pankart açtı: “Kürtler evinizi havaya uçururken biz de sizi sahada ezip geçeceğiz.”

2007’de UEFA Kupası Grup eleme maçında Panionios ve Galatasaray karşı karşıya geldi. Panionios taraftarı, terör örgütüne ait sözde bayrak, sembol ve sembol açıldı.

2010’da Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi 2. tur Atletico Madrid’e konuk oldu. Atletico Madrid taraftarı, terör örgütü PKK flamaları ve örgüt elebaşı Öcalan’ın posterlerini açarak, Galatasaraylı futbolculara yönelik ırkçı tezahüratlarda bulundu. Maç boyunca Türkiye karşıtı sloganlar atıldı.

2012’de Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi karşılaşması için Marsilya’ya gitti. Marsilya taraftarı, maçın 60. dakikasında terör örgütü PKK’ya ait sözde bayrağı açtı.

2016’da Beşiktaş, Dinamo Kiev deplasmanına gitti. Dinamo Kiev taraftarları, Türk bayrağını yaktı.

Avrupa basını, Avrupa Birliği ve NATO ülkeleri tarafından terör örgütü olarak kabul edilen PKK’ya ait sembollerin kullanılmasını gündeme getirmedi. Avrupa tribünlerindeki terör örgütü sempatizanları, Avrupa basını ve ünlü isimler tarafından kınanmadı.

UKRAYNA’NIN NAZİ TARAFTARLARI: DINAMO KIEV

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in takımı Dinamo Kiev, taraftar gruplarının Beyaz ırkçısı ve Neo-Nazi olması ile tanınıyor.

Dinamo Keiv taraftarı, 2017’de ezeli rakipleri Shaktar Donetsk’in Afrikalı oyuncularına yönelik ırkçı tezahüratlarda bulundu. On milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu ve soykırımcı Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler’e ait semboller, maç boyunca sergilendi.


Dinamo Kiev taraftarlarının pankartı: “Yüzde 100 Beyaz”

Dinamo Kiev taraftarı, o maçta Amerika’da yüzlerce Siyahi’yi linç eden, katleden, köleliği ve ırkçı düzeni savunan Ku Klux Klan (KKK) örgütünün kıyafetlerini giydi.

Ku Klux Klan kıyafetleri


Dinamo Kiev taraftar grubu “Beyaz Çocuklar”

Dinamo Kiev taraftar grupları, daha sonra Ukrayna’nın Neo-Nazi militan örgütlerine destek verdi.

Neo-Nazi militan örgütü Azov Taburu’nun elebaşı Denis Prokopenko, Dinamo Kiev tribünlerinde “Redis” lakabı ile bilinen bir tribün önderiydi.

Ukrayna’da 2014’te kurulan Neo-Nazi Azov Taburu örgütüne katılan Denis Prokopenko, 201/’de örgütün lideri oldu. Örgüt, “ırksal saflık” ve “Beyaz ırkçılığı” fikirlerini savunuyor. Örgütün militanları, yüzlerce Rus kökenli sivili işkence ile katletmesiyle biniyor.

Neo-Nazi Azov Taburu lideri Denis Prokopenko
“Redis” lakaplı Dinamo Kiev tribün önderi Denis Prokopenko, Ukraynalı Beyaz ırkçısı bir derginin kapağında

Yüzlerce Dinamo Kiev holiganı, başta Azov Taburu, Kraken Taburu ve Aydar Taburu olmak üzere, Ukrayna’nın Beyaz ırkçılığı ve Nazizm gibi fikirleri savunan Neo-Nazi silahlı örgütlerine üye oldu.

Batı basını, bu Nazi örgütlerini “Ukrayna’nın koruyucusu” olarak tanımladı.

İKİYÜZLÜ MANŞETLER

Dinamo Kiev taraftarlarının ırkçı gösterileri, Fenerbahçe için “Hasta Fenerbahçe taraftarlarının utanç verici görüntüleri. Rezil gece!” manşetleri atan Batı basını tarafından şu şekilde haber yapıldı:

“Dinamo Kiev taraftarları, rakip takım Shaktar Donetsk’i rahatsız etmek için ırkçı semboller kullandı.”

Fenerbahçe taraftarının “Vladimir Putin” tezahüratının, Ukraynalı futbolcunun el hareketi sonrasında yapıldığından bahsedilmedi.

İngiliz The Sun gazetesi, “Bazı sosyal medya kullanıcıları, Fenerbahçe’nin UEFA’dan men edilmesini istiyor” dedi. Ancak 2017’de soykırım ve ırkçılık sembollerini 90 dakika boyunca kullanan Dinamo Kiev taraftarları için aynı ifadeler kullanılmadı.

FRANSA’DA NAZI SEMBOLÜ

12 Temmuz’da Fransız Olimpik Lyon taraftarları, Neo-Nazi Azov Taburu’nun bayrağını açtı.

Nazi Almanyası, 2. Dünya Savaşı’nda Fransa’yı işgal etti. Nazi İşgali sırasında 200 bin Fransız sivil öldürüldü.

Batı basını, Azov Taburu’na ait Fransa’da açılan bayrağı haber yapmadı.