Galatasaray Lideri Dursun Özbek: ‘Herkes transferlerimize kulp takmaya çalışıyor’

Galatasaray Kulübü Divan Kurulu’nun eylül ayı olağan toplantısı yapıldı.

Galatasaray Lisesi’ndeki İnan Kıraç Salonu’nda divan şurası lideri Aykutalp Derkan’ın yönetiminde düzenlenen toplantıya kulüp lideri Dursun Özbek, idare heyeti üyeleri ile yaklaşık 80 divan şurası üyesi katıldı.

Toplantıda konuşan Özbek, yaklaşık 3 ay evvel geldiği misyonda icraatlarından bahsetti.

Galatasaray’da barış ortamı, mali bağımsızlık ve sportif muvaffakiyet kelamı verdiklerini aktaran Özbek, “Seçim sürecinden sonra yaklaşık 3 aylık vakit geçti. Seçimden evvel genel konsey üyelerimize birtakım vaatlerde bulunduk, yapacağımız işleri anlatmaya çalıştık. Birçok mevzu vardı ancak telaffuzlarımız içinde 3 mevzu en önemlileriydi. Birincisi Galatasaray’da sevgi ikliminin oluşturulması. Galatasaraylıların artık birbiriyle barışması gerektiğini söyledik. Barış ve sevgi ikliminin artık Galatasaray’a hakim olmasının gerektiğini belirttik. Çok seviniyorum, çok memnunum. Bu iklimi oluşturduğumuzu görüyorum” diye konuştu.

Mali bağımsızlığın ehemmiyetine değinen sarı-kırmızılı kulübün lideri, “Mali bağımsızlık, Galatasaray’ın olmazsa olmazıydı. Bilhassa Türkiye Bankalar Birliği ile imzalanan yapılandırma muahedesinden çıkılması gerektiğini söyledik. O mevzuda çalışmalarımız çok hoş bir formda devam ediyor. İnşallah yakın vakitte da bunu başaracağız” tabirlerini kullandı.

Özbek, sarı-kırmızılı kulübün Türkiye’ye olimpik sporların gelmesinde öncü olduğunu vurgulayarak, “Olimpik sporların çıkış yeri içinde bulunduğumuz mektep. Futbolla ilgili en uygununu yapmaya çalışıyoruz. En başarılı olma yolunda çalışmalarımız var” değerlendirmesinde bulundu.

Artık barış, sevgi ikliminin Galatasaray’a hakim olmasının vakti geldi” diyen Özbek, “Birbirimizi sevmenin vakti geldi. Bu iklim oluştukça, birbirimizi sevdikçe her bahiste muvaffakiyet da gelmekte. Bundan vazgeçmeyelim. Ben ve idaredeki arkadaşlarım bunun için ne gerekiyorsa yapacağız” formunda görüş belirtti.

Başkan Dursun Özbek, Galatasaray Adası, Türkiye Bankalar Birliği ile imzalanan yapılandırma mutabakatından çıkılmasıyla ilgili projeler, Mecidiyeköy’deki binanın geleceği, Kemerburgaz ve Florya projeleri ile ilgili sunum yaptı.

Dursun Özbek, kulübün devamlılığının sağlanması için idare şurasının projelerle ilgili desteklenmesi gerektiğini kaydetti.

FUTBOLDA HEDEFLER

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında şampiyon olmanın değerine değinen Özbek, “Futbolda bilhassa geçen seneyi unutturmak maksadıyla bu dönem daha fazla muvaffakiyete odaklandık” dedi.

Yaptıkları transferlerin dünya çapında ses getirdiğini aktaran Özbek, “Avrupa basınında Galatasaray’ın yaptığı transferler konuşuluyor” diye konuştu.

Dursun Özbek, transferlerin akabinde çok para harcandığı halinde algının oluştuğunu belirterek, “Transferlerimiz oluşunca, ‘Bu kadar transfer yapılıyorsa demek ki paranın hesabı kayboldu. Kim bilir ne kadar para harcandı’ üzere telaffuzlar oldu. Beşerler haklı. Geçmişte yapılan transferlerden edinilen algı bu periyoda de yansıyor. Lakin durum o denli değil” tabirlerini kullandı.

Özbek, gelen oyunculara verilen bonservis bedelleriyle elde ettikleri gelirlerin farkına bakıldığında kasalarından yaklaşık 5 milyon avro çıktığını söyledi.

Dursun Özbek, transferde başarılı bir yol izlediklerini kaydederek, “Oynadığımız 6 maçta grubumuzu izlediniz. Yeterli bir performans gösterdiğimizi düşünüyorum. Bu sene hepimizi gururlandıracak bir ekip oluşturduk” değerlendirmesinde bulundu.

Transferde Galatasaray’ın kuruşunun hesabını yaptık” diyen sarı-kırmızılı kulübün lideri, şöyle devam etti:

“Bu devir yapılan transferlerdeki itina, hesap hali daha evvel hiç olmadı. Bugün birçok manada sataşmalar oluyor. Beşerler inanmak da istemiyor. Çok pahalı bir futbolcumuz Icardi’nin transferine herkes kulp takmaya çalışıyor. PSG ile yapılan muahede çerçevesinde Icardi’nin maaşına 750 bin avro katkımız var. Kimse bunu öbür türlü eğip bükmeye çalışmasın. Bonusunda Icardi 20 gol atarsa 75 bin avro daha vereceğiz.”

Dursun Özbek, geçmişte maç başı ve puan başı bonus verilmesini eleştirerek, “Bu dönem yalnızca birtakım mukavelelerde maç kazanılması durumunda 3 bin avro galibiyet primi veriyoruz. Evvelden benim dönemimde dahi galibiyet primine 15-20 bin avro veriyorduk. Öz eleştirimi de yapıyorum. O vakit yaptığımız iş yanlıştı. Evvelki devirden dersler aldım. Galatasaray’ın kuruşunun ne kadar bedelli olduğunu bugün çok daha güzel anlıyorum. İmza parası deniyor. Bu laflardan ötürü belirli bir düzeyde kıskançlık olduğunu da düşünüyorum. Yalnızca bonservisi elinde olan Mertens’e 1 milyon 200 bin avro imza parası verdik. Bunun haricinde kim ne derse desin” biçiminde görüş belirtti.

Özbek, erkek basketbolda 3 milyon dolar bütçeyle güzel bir takım kurduklarını, gayelerinin bu dönem FIBA Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna ulaşmak olduğunu aktardı.

Sarı-kırmızılı kulübün lideri, bayan basketbol kadrosunda da maksadın FIBA Avrupa Kupası’nda şampiyonluk olduğunu lisana getirdi. Özbek, 750 bin dolar bütçeyle Türkiye Ligi’nde de finali hedeflediklerini belirtti.

Dursun Özbek, erkek ve bayan voleybolunda ligde birinci 4’e girmeyi, Türkiye Kupası’nda final ve CEV Kupası’nda ise en az yarı final oynamak istediklerini vurguladı.

ALTYAPININ DEĞERİNE DEĞİNDİ

Dursun Özbek, altyapıdan çıkacak sportmenlerin gelişimine büyük değer verdiklerini anlattı.

Galatasaray Kulübü Lideri, tüm branşlarda altyapıdan kıymetli katkılar alacaklarını belirterek, “Özellikle futbolda dünya markası yıldız isimlerle altyapıdan çıkan genç oyuncuları harmanlayacağız. Ekibin yalnızca gençleştirme yoluyla başarılı olmasının mümkün olmadığını geçen dönem gördük. Yeni bir proje yapmamız lazımdı. Altyapıdan gençlerin gelişmesi için yıldız isimlerle oynaması gerek. Hagi ile oynayan genç oyuncularımız başarılı oldu, Avrupa’ya gitti. Sneijder, Drogba ile oynayanlar başarılı oldu. Dünya yıldızlarının altyapımızdan yetişmiş oyuncularla karma olması çok önemli” sözlerini kullandı.