Genç mühendislerin yüzde 68’i ülkeden ayrılmak istiyor 

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, mühendislerle konuşarak bir rapor hazırladı. Araştırmaya katılan genç mühendislerin yüzde 68’i ülkeden ayrılmak istediğini söyledi. 

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, bin 949 bireyle görüşerek “İstanbul’da yaşayan mühendisler araştırması” üzerine bir rapor hazırladı. Araştırma raporuna katılan 18-50 yaş ortası mühendislerin yüzde 51,84’ünün gelirlerinde resmi enflasyona karşı azalma yaşanırken, bu oran 50 yaş üstünde yüzde 67,98’e kadar çıktı.

MÜHENDİSLERİN YÜZDE 30’U YOKSULLUK SONUNUN ALTINDA ÇALIŞIYOR

Anketi dolduranların yüzde 30,43’ü aldıkları fiyatın, yoksulluk hududunun altında kaldığını belirtirken iştirakçilerin yüzde 45,11’i aldıkları fiyatın resmi enflasyon ve üzerinde bir yükseliş gösterdiğini söyledi.

İhtiyaçtan fazla mühendis yetiştirildiğinin vurgulandığı raporda yetersiz bir eğitim olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 73. Altı aydan daha uzun müddet iş arayanların oranı ise 55,94.

GENÇ MÜHENDİSLER ÜLKEDEN AYRILMAK İSTİYOR

Rapordaki değerli bir nokta ise ülkeden ayrılmak isteyen mühendisler. Araştırmaya nazaran 23-30 yaş aralığındaki mühendislerin yüzde 68’i ülkeden ayrılmak istiyor. 2021 yılında tıpkı yaş aralığında bu oran yüzde 42,99’du. İştirakçilerin yüzde 56,20’si de kalabalık, iktisat, trafik ve toplumsal ömür nedeniyle İstanbul’dan ayrılmak istediğini belirtti.

EN DEĞERLİ SORUN ADALET

Mühendislere nazaran ülkedeki en değerli sorun yüzde 89,38 ile adalet. Yüzde 67’si kendi ömründe barınma, beslenme, sıhhat üzere temel muhtaçlıklarını bile kısmen yahut zahmetle karşılayabildiğini söylüyor.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Lideri İbrahim Tataroğlu, “Ülkede bir meslek odasının yaptığı bu kapsamda geniş bir çalışma olması açısından da değerli. Bu yıl, pandemi sonrası ekonomik krizi ve çeşitli sıkıntıları araştırmaya çalıştık. Vazifeye geldiğimiz günden bu yana hem memleket meselelerine dair mesleksel tahliller üretmek hem de aktif mühendislik hayatının ortaya konması için çabaladığımızı, sanayi ve dijital dönüşüme odaklandığımızı belirtmek isterim” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.