Hasret’i 23 yerinden bıçaklayan eşine 21,5 yıl mahpus cezası

Tokat’ta hastanede paklık emekçisi eşi Samet Ağ ile geçimsizlik yaşayan Hasret Ağ, geçen yıl ocak ayında konutu terk ederek, babası Mehmet Demirel’in yanına gidip, boşanma davası açtı. Samet Ağ, 1 Nisan’da eşi ile konuşmak ve meskene dönmeye ikna etmek için Mülk köyüne gitti. Burada ikili ortasında tartışma çıktı. Samet Ağ, eşi ile kayınpederini bıçakladı. 23 yerinden bıçaklanan Hasret Ağ ile bacağından yaralanan babası, Tokat Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı. Gözaltına alınan Samet Ağ ise sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe ‘tasarlayarak adam öldürmeye teşebbüs’ cürmünden tutuklandı.

Cezaevinde 3 ay kalan Ağ’ın avukatı, müvekkilinin isimli denetim kaidesi ile özgür bırakılması için başvurdu. Cumhuriyet başsavcılığı da kanıtların toplanmış olmasını ve tutukluluk müddetini dikkate alarak, mahkemeden tahliye talep etti. Samet Ağ, 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla 16 Temmuz’da CMK’nın 109/3-b unsuru kapsamında yurt dışına çıkmama, her hafta cuma günü saat 08.00- 20.00 saatlerinde adresinin bulunduğu en yakın kolluk karakoluna imza atma şartıyla tahliye edildi.

Özlem Ağ’ın tahliye kararının akabinde DHA’ya yaptığı açıklamalar sonrası Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine mahkeme Samet Ağ hakkında tekrar yakalama kararı çıkardı. Jandarma grupları tarafından gözaltına alınan Samet Ağ’ın, nöbetçi mahkemece tekrar tutuklanarak yargılamasına devam edildi.

ÖZÜR DİLEDİ

Tokat 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dördüncü duruşmasına, tutuklu sanık Samet Ağ ile Hasret Ağ’ın babası Mehmet Demirel katıldı. Mağdur Hasret Ağ ise duruşmaya gelmedi. Sanık Samet Ağ, savunmasında, “Pişmanım. Sizden ve mahkemenizden özür diliyorum” dedi. Mahkeme heyeti, sanığın, taammüden öldürmeye teşebbüsten 20 yıl, kayınpederi Mehmet Demirel’i yaralama hatasından 1 yıl 6 ay, toplamda 21 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmasına hükmetti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 8 Mart’ta katıldığı programda yaşanan olayı hatırlatarak tahliye isteminde bulunan savcı ve tahliye kararı veren hakime reaksiyon göstermişti. Hakim ve Savcılar Konseyi 2’nci Dairesi, soruşturmaya mevzu savlarla ilgili yapılan inceleme sonrası Samet Ağ’ın tahliyesini isteyen savcı ile tahliye eden hakimin misyon yerlerini değiştirmişti. Hakim Şırnak’ın Silopi ilçesi, savcı ise Bitlis’in Mutki ilçesine süreksiz olarak görevlendirilmişti. 

KAYNAK: DHA