İstanbul’da binlerce kaçak elektronik eser ele geçirildi

İstanbul Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışma sonucu el konulan elektronik eserlere ait Çatalca Gümrük Müdürlüğü’nde basın toplantısı düzenlendi.

Burada verilen bilgilere nazaran, kaçakçılıkla çaba faaliyetleri kapsamında yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda, kimi elektronik eserlerin Türkiye’den transit geçmesi gerekirken yasadışı yollarla Türkiye’de bırakılmaya çalışıldığı belirlendi.

Gümrükler Koruma Genel Müdürlüğü Komuta Denetim ve Operasyon Dairesince koordine edilen operasyonda, araştırmayı daha da derinleştiren gümrük koruma gruplarınca kelam konusu eserlerin depolandığı birçok adres tespit edildi.

Bütün bilgi ve evraklar titizlikle incelendikten sonra Gümrük Koruma grupları operasyon için düğmeye bastı.

Robot süpürgeler ağırlıkta

İstanbul’da kuşkulu olarak belirlenen ve 9 farklı ilçede iş yeri ve depolara eş vakitli operasyon düzenleyen gruplar, piyasa kıymeti 45 milyon Türk lirasının üzerinde toplam 4 bin 197 adet robot süpürge, 1.195 adet cep telefonu 3 bin 690 adet TV Stick, 314 adet elektronik tüy toplayıcı, 319 adet epilasyon aygıtı ve 1 adet sigara dolum makinesi yakaladı.

10 kuşkulu göz altına alındı

Gerçekleştirilen operasyonda yakalanan kaçak eserlere el konurken, olayla ilgili 10 kuşkulu göz altına alındı. Soruşturmalara ilgili Cumhuriyet Başsavcılıkları nezdinde devam ediliyor.

Cep telefonlarında “İmalat yoluyla kayıt” oyunu

Öte yandan, operasyon kapsamında yeni bir ÖTV kaçakçılığı belirlendi.

Ele geçirilen cep telefonlarında yapılan inceleme sonucunda, “imalat yoluyla kayıt” prosedürüyle yeni bir ÖTV‘den kaçırma sistemi tespit edildi.

Telefonların ÖTV’yi ödememek için Türkiye’de üretilmiş üzere gösterilip, “imalat yoluyla kayıt” yöntemiyle BTK sistemine kaydedildiği belirlendi.

Ancak yapılan IMEI sorgulaması sonucunda aygıtların Çin menşeli olduğu ortaya çıktı.

KAYNAK: AA