İstanbul’da bugün hava nasıl olacak? Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı (26 Ağustos İstanbul hava durumu)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmeler sonrasında 26 Ağustos tarihli hava durumu raporu belirli oldu. Pekala, İstanbul’da bugün hava nasıl olacak?

Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesitleri modüllü yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç bölümleri, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı vilayetlerinin iç kesitleri lokal sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öbür yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği varsayım ediliyor.

Yağışların; Marmara, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç bölümleri ile Eskişehir etraflarında mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu Bölgelerinde mevsim normallerinin 3-5 derece üzerinde, başka yerlerde mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor.

RÜZGAR: Marmara’nın kuzeyi ve Kıyı Ege’de kuzeyli, başka yerlerde güneyli istikametlerden hafif, orta sıra orta kuvvette; Doğu Anadolu’nun kuzeyinde ve yağış alan yerlerde yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara’nın güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Ege (Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir etraflarında kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, mahallî dolu yağışı, hortum oluşma riski ve yağış anında kuvvetli rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların; İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Balıkesir, Bursa, Çanakkale ve Bilecik ile Edirne’nin güney etraflarında lokal kuvvetli olması bekleniyor.

EDİRNE °C, 31°C

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; güney ilçelerinde mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL °C, 29°C

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların; sabah kuzey ilçelerinde, öğlenden sonra vilayet genelinde mahallî kuvvetli olması bekleniyor.

KIRKLARELİ °C, 28°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğlenden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

KOCAELİ °C, 30°C

Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; sabah kuzey ilçelerinde, öğlenden sonra vilayet genelinde lokal kuvvetli olması bekleniyor.