İznik 4. Dünya Göçebe Oyunları için hazır

102 ülkeden 3 bini aşkın atletin katılacağı 4. Dünya Göçebe Oyunları’na konut sahipliği yapacak olan İznik’teki aktiflik alanındaki hazırlıklarda sona yaklaşıldı.

Eski göçebe kültür hayat üslubunu korumak ve cet sporlarını yaşatmak maksadıyla birincisi 2014 yılında düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları, Kırgızistan’ın üç defa gerçekleşen konut sahipliğinin akabinde bu defa Türkiye’de yapılacak. Kovid-19 salgını nedeniyle 2 yıl ertelenen 4. Dünya Göçebe Oyunları, Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa’nın İznik ilçesinde 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde düzenlenecek.

Oyunların Tertip Komite Başkanlığını da yürüten Hakan Karı, hazırlıkların sürdüğü alanda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Hazırlıkların son basamakta olduğunu belirten Karı, dünyanın göçebe kültürünü burada kurulan devasa alanda yansıtmaya çalışacaklarını söz etti.

Sportif faaliyetlerin yanında kültürel aktifliklerin de konuklara gösterileceği bir alan tasarlandığını lisana getiren Karı, “Son uyarlamalara kaldık. Alanımızın yaklaşık yüzde 97’si bitti diyebiliriz. 100 ülkeden yaklaşık 3 bine yakın sportmen buraya gelecek. Konaklamaları da burada olacak. Hoş İznik’imizin çabucak İznik Gölü’nün yanında konaklayacaklar. Konuklarımızı Türkiye ismine, İznik ismine, Bursa ismine en hoş formda ağırlayıp burada göçebe kültürünün kattığı kıymetleri ve o kültürün, o mirasın pahalarını gençlerimize, çocuklarımıza tanıtmaya ve aktarmaya çalışacağız. 3 ana spor kolumuz var; atlı sporlar, oklu sporlar ve güreş sporları. Bunların alışılmış alt kırılımları var. Bizim burada yapacağımız karşılaşma çeşidinden kıymetlendirecek olursak birtakım ülkelerde çabucak hemen neredeyse birebir kurallar. Biz bunları bir lig yöntemine çevirdik” dedi.

Kazancı, ayrıyeten katılan ülke gruplarının kendi ortalarında karşılaşmalar yapacağını ve finale kalanların öbür ülke finalistleriyle karşılaşacağı bir turnuva olacağını belirtti.

Yüzyıllardır yapılan yağlı güreş başta olmak üzere başka ülkelerde de birebir kurallarla oynanan şalvar güreşi, jenerasyon güreşinin de lig halinde Dünya Göçebe Oyunları’nda yer alacağını aktaran Karı, “Müsabakalarda olmayan tanıtım hedefli yapılacak çok çeşitli oyunlarımız da var.” dedi.

Oyunların canlı yayınlarla televizyon ve internet izleyicilerine aktarılacağını belirten Karı, tertibe olimpiyat gözüyle baktıklarını ve yüzden fazla ülkede canlı yayınlanması için hazırlık yaptıklarını kelamlarına ekledi.

En özel alanlar çocuklar için oluşturuldu

Türkiye Klâsik Spor Kolları Federasyonu Lider Vekili Abdulhadi Turus da çocuklar özelinde aktifliğin düzenlendiği alanda çalışmalar yaptıklarını söz etti.

Çocuklara yönelik oyunlar için Hacı Bayram Veli Üniversitesine bağlı bir enstitüsüyle çalıştıklarını anlatan Turus, “Bu 40 oyunu sergilerken aslında bir altyapı, kültürel nitelikleri bağdaştırma ve milletlerarası ortak paydayı bulabilmek için de çocuklarımızı buraya getiriyoruz. 40 oyunun yanında biz bir deneyimleme sunuyoruz. Yani burada okçuluk karşılaşmaları yapılırken çocuklarımızın da ok atabilmelerini sağlayacağız. Atçılık karşılaşmaları yapılırken, çocuklarımızın da cet binmesini sağlayacağız. Aslında ecdadın bu noktadaki hem muvaffakiyetlerini hem mazisini anlatırken bugün de bunların olabileceğini ve bu oyunlarla tahminen belli bağımlılıkların önüne geçebileceğimizi ispatlamak için burada çok önemli büyük alanlara, çocukların ilgi gösterebileceği altyapılar oluşturduk” dedi.