Kars’da Toki hangi ilçede kaç konut yapacak? Kars toplumsal konutları nerelerde yapılacak? Kars Toki toplumsal konutları ilçelere nazaran dağılımı ve sayısı

Kars vilayetine kaç tane TOKİ yapılacağı ve hangi ilçelerde yer alacağı merak konusu oldu. İşte merak edilen soruların karşılıkları…

TOKİ KARS’A 950 KONUT YAPACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un da iştirak sağladığı program çerçevesinde yapılan açıklamalardan sonra Kars vilayetine yapılacak TOKİ konutu sayısının 950 olduğu açıklandı.

TOKİ KARS BAŞVURUSU NE VAKİT?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ toplumsal konut müracaatının 14 Eylül 2022 Çarşamba tarihi itibariyle başlayacağının altını çizdi. İstanbul vilayetinde de TOKİ konut müracaatları tıpkı gün başlamıştır.

TOKİ TOPLUMSAL KONUT FİYATLARI (2022)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ toplumsal konut fiyatları ile ilgili ayrıntıları açıkladı, “Maliyet fiyatları üzerinden yüzde 40 indirim yapılacak. Vatandaşlarımız 608 bin lira fiyata sahip 2+1 konutlara aylık 2 bin 280 liradan taksitle sahip olabilecek. 850 bin fiyata sahip 3+1 konutlar 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ay vade ile yapılabilecektir.

İstanbul’da hane geliri 18 bin, öteki vilayetlerde 16 bin lira olan vatandaşlarımız başvurabilecektir. Taksit ödemeleri kontratın imzalanmasıyla başlayacaktır. Ticari çıkar kaynağı haline getirmek isteyenlere ise fırsat vermeyeceğiz. Kendi aklınca devleti kandırarak TOKİ’den mesken almaya çalışanlar hem ödediklerini kaybedecek hem konutlarını kaybedecek. Sıkı bir kontrol düzeneği kuracağız.” Tabirlerine yer verdi.

KARS’IN HANGİ İLÇESİNDE KAÇ TOKİ KONUTU YAPILACAK? (2022-2023)

İşte TOKİ konutu olacak Kars merkezle başka ilçeleri ve konut sayıları:

Kars Kağızman TOKİ: 150/250000 Toplumsal Konut Projesi. Konut Sayısı 150, müracaat için ödeme yapılacak yer Ziraat Bankası.

Kars Merkez TOKİ: 600/250000 Toplumsal Konut Projesi. Konut Sayısı 600, müracaat için ödeme yapılacak yer Halk Bankası.

Kars Sarıkamış TOKİ: 200/250000 Toplumsal Konut Projesi. Konut Sayısı 200, müracaat için ödeme yapılacak yer Halk Bankası.

TOKİ TOPLUMSAL KONUT MÜRACAAT KURALLARI NELER?

Konut, Konut Yeri ve Sanayi Siteleri projesinden; genç, emekli, şehit yakını, gazi ve engelliler öncelikli olarak yararlanacak.

Genç kategorisinde 14 Eylül 1992 tarihi sonrasında dünyaya gelen vatandaşlar yer alabilecek.

Projeyle dar gelire sahip olan vatandaşların konut sahibi olmasının önü açılıyor.

TOKİ ile inşa edilecek konutlarda, proje vilayet hudutlarında en az 1 sene ikameti olan ya da proje vilayet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altında olan çocuğu olmak üzerine ülke sonları içerisine tapuda kayıtlı konutu olmayan, daha öncesinde TOKİ ile mesken almayan 18 yaşına girmiş Türk vatandaşları müracaatta bulunabilecek.

Sosyal konut için her haneden bir kişi müracaatta bulunabilecek.

TOKİ KARS KONUT KURA ÇEKİLİŞİ NE VAKİT?

14 Eylül 2022 tarihinden sonra çılan TOKİ toplumsal konut başvurusu, 31 Ekim 2022 tarihiyle tamamlanacak. Akabinde kura çekişinin yapılacak ve birinci temel Ocak ayı içerisinde atılacaktır.

TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? (2022-2023)

TOKİ başvurusu daha evvelce olduğu üzere e-Devlet aracılığıyla ve belirlenen bankalar üzerinden yapılacaktır.