Kira artışına ‘bölgesel limit gelecek’ savı

Kira artışına ait hükümetin ‘formül arayışında’ olduğu ileri sürüldü. Türkiye gazetesine konuşan AK Parti kaynakları, ‘Hollanda modeline’ misal bir uygulamanın gündemde olduğunu belirtti. AK Parti kaynakları, “Türkiye’nin tamamı için değil bu. Örneğin daha çok İstanbul gündemde ve İstanbul’un muhakkak bölgelerinde bu yüksek artışlar kelam konusu. Bu bölgeler belirlenebilir ve buna nazaran oransal sınırlamalar getirilir. Hollanda bunu yaptı. Türkiye’de benzeri bir uygulama tartışılıyor” diye konuştu.

Haberde, şu tabirlere yer verildi:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile AK Parti’nin iktisat kurmaylarının başlattığı çalışmalarda gündeme gelen tahlil tekliflerinden biri geçtiğimiz günlerde Hollanda’da uygulamaya giren metot. Hollanda, yüksek kira artışlarının önüne geçmek için kira bedellerine sınırlama getirme kararı aldı. Buna nazaran, mesken sahipleri, meskenlerini hükümetin belirlediği kıymetin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek. Türkiye’de de buna misal bir prosedür tartışılıyor. Lakin Hollanda’dan farklı olarak kira artışlarına getirilecek limitler bölgesel olacak. Bu kapsamda, Türkiye’de başta büyükşehirler olmak üzere muhakkak bölgelerdeki kira artışlarına bir sınırlama getirilebileceği belirtiliyor.”

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine nazaran ‘AK Parti kurmayları’, “Türkiye’de iş çığırından çıkmış durumda. Olağanda Borçlar Kanununa nazaran 5 yıla kadar olan kira artışları TÜFE’ye nazaran yapılıyor. Bunun üzerine çıkamıyorsun. Lakin 5 yıldan sonra konut sahipleri isterse ‘Kiram düşük’ diyerek yeni bir kira tespiti yapabiliyor. Bunun için dava açabiliyor. Mesken sahipleri 5 yıldan sonra rayiç bedel üzerinden yeni bir artış isteyebiliyor. Ancak bugün mesken sahipleri 2 yıl geçtikten sonra kiracısına zorlayıcı artış yapmak istiyor. Vatandaş mağdur ediliyor. Bu mağduriyetlerin giderilmesi tarafında de bir adım atılacak sanırım” dedi.

Gündeme gelen bir öteki teklif ise belediyeler ve TOKİ aracılığıyla artan fiyatlara tahlil olarak ‘sadece kiralama amacıyla’ konut üretilmesi. Haberde bu formüle ait “Bu alanda konut üretecek inşaat şirketlerine birtakım dayanaklar verilmesi, mülk sahiplerinin mağdur olmaması için de kira gelirlerinden alınan vergilerde indirime gidilmesi üzere teklifler tartışılıyor. Hükûmet bu formülleri devreye alarak, konut arzının karşılanmasını ve kira artışlarının dizginlenmesini hedefliyor” denildi.

‘HOLLANDA MODELİ’ NEDİR?

Hollanda hükümeti, konut problemi nedeniyle süratle artan konut kiralarına karşı orta gelir kümelerini korumak için hür piyasadaki kiralık mesken fiyatlarına müdahale edecek. Konut sahipleri, meskenlerini hükümetin belirlediği kıymetin üzerinde fahiş fiyatlara kiraya veremeyecek. Toplu Konut ve Mekansal Planlama Bakanı Hugo de Jonge’un yaptığı açıklamaya nazaran, yeni düzenleme ile aylık 1250 euroya kadar kiralar, “arz-talep oyunundan” korunacak.

Yeni plana nazaran, kirası 763 euroya kadar olan ve belediyeler tarafından alt gelir kümelerine kiralanan toplumsal konutlar üzere, özgür piyasadaki meskenler için de puanlama sistemi getirilecek.
Konutların büyüklüğü, oda sayısı üzere makul özelliklere nazaran puanlama yapılacak ve toplumsal konutlar haricinde hür piyasada kiralanan konutlar için en puanına nazaran en fazla 1000 ile 1250 euro ortasında bir kira bedeli saptanacak. Bakan de Jonge’a nazaran, bu sistemler kiralık mülklerin yaklaşık yüzde 90’ı korunacak ve mesken sahiplerinin artık kendi istediği doğrultuda kira ölçüsünü belirlemesine müsaade verilmeyecek. (HABER MERKEZİ)