KKTC’de kapalı alanlar ve toplu etkinliklere maske kaidesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde son bir hafta içinde toplam Covid-19 olay sayısı 310’dan 859’a çıktı. Yüzde 177’lik artış sonrası kapalı alanlar ve toplu etkinliklere maske kaidesi getirildi.

KKTC Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bir evvelki kararlarda hastane, huzurevi, bakım meskenleri, cezaevlerinde maske kullanımı bulunmaktaydı. Ayrıyeten son kararlarda buna ek olarak kalabalık ve kapalı olan alanlarda maske takılması kararı gelmiştir” denildi.

KKTC Sıhhat Bakanlığı tarafından alınan kararlar;

“-Üst teneffüs yolu şikayetleri olan şahıslar kapalı alanlarda ve toplu nakliyecilikte maske kullanacaklardır.

– Risk kümesinde olan (60 yaş üstü bireyler, akciğer, böbrek, nöroloji hastalığı olanlar, uzun müddet bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan şahıslar, diabet hastalarıi HIV hastaları) aşısız bireyler kapalı alanlarda maske kullanacaklardır.

– Hastaneler ile sıhhat merkezleri, yaşlı bakım konutları, huzurevleri ve cezaevi çalışanları ve bu merkezleri ziyaret eden şahıslar maske kullanacaklardır.

– Kapalı alanlarda gerçekleştirilecek kalabalık toplantı/ tertiplerde maske kullanılacaktır.

– Covid-19 müspet kişi ile temas eden şahıslar semptom takibi yaparak maskeli olarak aktüel hayatlarına devam edecektir.”

KKTC’YE GİRİŞTE PCR TESTİ İSTENİYOR MU?

KKTC’ye girişte aşılı yahut aşısız olunmasına bakılmaksızın Covid-19 test zorunluğu gerekmeme kararının devamına karar verildi