Konut alacaklar dikkat: Yeni tuzak ortaya çıktı

E.K. inşaat şirketinin mağdurları olarak toplumsal medyada üzerinden toplanan 70 vatandaş yaşadıkları olay sonrası savcılığa hata duyurusunda bulundu.

İddiaya nazaran, 2021 yılı içerisinde E.K. inşaat şirketinin Nilüfer ilçesine bağlı Balkan Mahallesi’nde yaptığı 3 farklı projenin satış işlerini gerçekleştiren G.T. inşaat şirketinin internet üzerinden satışa çıkardığı dairelerden satın alan 70 kişi, G.T. inşaat şirketinin yetkilisi A.D isimli kişinin aracılığıyla projeyi yapan E.K inşaat şirketinin sahibi E.A.’nın iki başka ofisinde ödemelerini yaparak ‘borcu yoktur’ yazısı aldı.

Ancak daha sonra tapularını almak ve daire satışından kaynaklı zaman yapmak isteyenler E.K. inşaat şirketine başvurduklarında hayatlarının şokunu yaşadı. E.K. inşaat şirketinin yetkilileri aracı olan G.T. inşaat şirketinin yaptığı mukavelelerin geçersiz ve adapsız yapıldığını, iki firma ortasındaki ihtilaflar nedeniyle tapu ve kontrat evrelerinin verilmeyeceğini bildirdi.

DAİRELERİ İKİNCİ SEFER SATTILAR

Her biri 750 – 800 bin lira para ödeyerek satın aldıkları dairelerin bir müddet sonra 1, 1.5 milyon liraya öteki şahıslara satıldığını öğrenen 70 mağdur haklarını alabilmek için hukuk gayreti başlattı. Birinci evvel avukatlar vasıtasıyla ilgili firmaya ihtar çeken mağdurlar, ihtarlara yanıt verilmeyip daireler 3. şahıslara satılmaya başlanınca Cumhuriyet Savcılığına kabahat duyurusunda bulunup nitelikli dolandırıcılık ihbarında bulundu.

Daire tapularının mukavele sahipleri yerine öteki şahıslara satışlarının başlaması üzerine mağdurların bir kısmı da satılamaz ve önlem kararı koydurabilmek için tüketici mahkemelerine başvurdu.

SÖZLEŞMELER TARZA UYGUN DEĞİL

Bazı dairelere önlem konulurken inşaat firmasının avukatları da kontratların noterde yapılmadığı için yordama uygun olmadığı ve resmi kanallardan para alışverişi yapılmadığı gerekçesiyle itirazda bulundu. İnşaat firması ile mağdur olduklarını sav eden 70 kişi ortasındaki hukuk gayreti devam ederken, geçtiğimiz gün E.K. inşaatın Balkan Mahallesi’nde devam eden projesi önünde toplanan bir küme vatandaş basın açıklaması yapıp firmayı protesto etti.

E.K. inşaat şirketi mağdurlarından Mahmut Özhan, “E.K. inşaat firmasından G.T. aracılığıyla 2 adet dubleks daire aldım. Şu anda gittiğimde tüm kapılar yüzüme kapalı. Meskenlerin teslimiyle ilgili önemli tasalarımız var. Şu anda öğrendiğimize nazaran bir çok daire öbür şahıslara satılmış ve beşerler burada mağdur. Bu mağduriyetin çözülmesi için bir basın açıklaması yaptık. Mağdur olan yaklaşık 70 kişi var. Ben bu durumu Kasım ayında öğrendim. O vakitten bugüne çözümsüzlük devam etmektedir” dedi.

Aynı inşaat şirketinin mağdurlarından Hülya Katmer, “E.K. inşaattan dairemizi aldık. Dairemiz bize teslim edilmeden üçüncü şahsa satıldı. Biz E.K. satış ofisine ailecek gittik. Bizi kapıdan geri çevirdiler. Bütün emeklerimizin haklarımızın üstlerine yattılar. Şu an elim ayağım her şeyim titriyor. Aralık ayından itibaren yattığımız ve kalktığımız yer belirli değil. Onlar keyif çatarken; benim oğlumun gözyaşı sebebi oldular. Allah onları bildiği üzere yapsın. Ben diğer hiç bir şey diyemiyorum. E.A.’nın ofisine gittik. Muhafazasına dedi ki “nereye başvururlarsa vursunlar, hiç bir şey elde edemeyecekler”. Pekala bizim paralarımız ne olacak? Soruyorum sana E.A” halinde konuştu.

Murat Katmer ise “Burada toplanmış olan bizler ve katılamayan onlarca insan 2021 yılı içerisinde E.K. inşaatın projelerini satışıyla uğraşan G.T. inşaat ismine A.D. aracılığıyla E.K. inşaatın yapmış olduğu Bulvarplus, Bulvarlife ve Makroctiy, projelerinden daire satın aldık. G.T. inşaat yetkilisi A.D., ile birlikte gittiğimiz E.K. inşaatın merkez ve İhsaniye’de ofislerinde ödemeleri alınmıştır. Borcu yoktur hususunun de bulunduğu satış kontratlarını imzalayarak ödemelerimizi yaptık. Kasım ayından itibaren tapularımızı ve aldığı yeri satmak isteyenlerin dönem taleplerini E.K. ve G.T. İnşaata ilettiğimizde ilgili firmalar ortasında doğduğu söylenen ihtilaflar nedeniyle tapu ve mukavele bölümlerinin verilmeyeceği; mukavelelerimizin de adapsız ve geçersiz olduğu beyanıyla şoka uğradık.

FİRMADAN YAZILI AÇIKLAMA

Mağduriyete sebep olduğu sav edilen E.K. inşaat şirketi tarafından yapılan yazılı açıklamada ise G.T. inşaat firmasının sahibi A.D.’nin birçok inşaat firmasından temelden satın alma sistemi ile daire satın alıp daireleri kar hissesi eklemek suretiyle sattığı hatırlatılarak şöyle denildi:

“2021 yılında başlayan birtakım projelerimizden vadeli çekler vermek suretiyle daireler satın almıştır. Kendisi ile yapmış olduğumuz kontratlarda her bir daire için farklı ayrı satış bedeli firmamıza ödendiğinde ve teslim tarihi geldiğinde daire teslimi yapılacağı kararlaştırılmıştır.

Şahsın çeklerinden tahsil olanlar karşılığında talep ettiği daireler satış yaptığı şahıslara tapuda devredilmiştir. Lakin A.D.’nin yılbaşından bu yana şirketimize ödeme yapamaması ve verdiği çeklerin tahsil edilememesi sebebiyle kendisi ile yapmış olduğumuz mukavelelerin bir kısmını iptal etmiş bulunmaktayız. A.D. daireleri sattığı şahıslarla bildiğimiz kadarı ile anlaşarak paralarını faizi ile iade etmeye başlamıştır.

Mağdur olduğunu sav eden şahısların E.K. inşaat şirketine rastgele bir para ödemesi yapmadığını bilhassa belirtmek isteriz. Ödemeleri alan ve direkt şahıslara satışları gerçekleştiren A.D. olup firmamızın bu satışlarla direkt bir irtibatı bulunmamaktadır. Kurumsal bir firma olan ve Bursa’da birçok projeye imza atmış güçlü ve itibarlı E.K. markasına ziyan vermek ismine bu tip haberler yapanlar hakkında ayrıyeten yasal yollara da başvuracağız. Müvekkil şirketimizin A.D. ile yaptığı kontratlar, karşılığında kendisinden alınan değerli evraklar şirketimiz kayıtlarında yargı kontrolüne açık bir biçimde koruma edilmekte olup cari hesaplarda ödemelerin yapılmadığı açıkça görülmektedir. Müvekkil şirketin marka bedelinin ziyan görmemesi ismine iş bu açıklamayı kamuoyuyla paylaşma muhtaçlığı hasıl olmuştur”.

ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARA DEVREDİYORLAR

Mağdurlar ise “Bizim kontratlarımızda A.D. taraf değil hiç bir kontratta ismi bile geçmiyor. İmzası bile yok. Kaldı ki bu türlü bir bilgi verseler kimse kontrat imzalamaz. Elimizde tıpkı daireyi iki bireye sattıklarına dair kontrat örnekleri ile şu ana kadar tespit ettiğimiz en az 15 civarında kontrata muhalif olarak tapusu 3. şahsa devredilmiş daireler var. Bunlar hakkında da dolandırıcılık ve tapu iptal davaları açılmış durumda” dediler.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.