Kovid-19 ilacı ile ilgili sık sorulan sorulara karşılık

Kovid-19 pandemisinde, Sıhhat Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran, 11-17 Temmuz tarihleri ortasında 226 bin 532 hadise sayısına ulaşıldı. Geçtiğimiz aylarda kapanan yataklı Kovid-19 servisleri ve ağır bakım üniteleri ise tekrar açılmaya başladı. Türk Toraks Derneği, tedavide kullanılan Molnupiravir isimli ilaca dair sık sorulan sorular ve karşılıkları içeren bir açıklama yaptı.

Dernek 2. Lider Yardımcısı Prof. Dr. Nurdan Köktürk, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı’na ilişkin datalara nazaran ülkemizde 11-17 Temmuz 2022 tarihleri ortasında Kovid-19 hadise sayısı 226 bin 532’ye ulaşmıştır. Kovid-19 yataklı servislerinin ve ağır bakımların tekrar açılmaya ve dolmaya başladığı haberleri gündemimizdedir. 65 yaş üstü yahut kronik hastalığı olan hastaların kullanması gereken Molnupiravir isimli ilaç ülkemizde mevcuttur. İlaç, Sıhhat Bakanlığı ve bakanlığa bağlı sıhhat müdürlüklerince, PCR testi olumlu olan hastalara temin edilmektedir. Lakin Molnupiravir için hastalarımızdan sıkça sorular gelmektedir. Bu nedenle hastalarımızın sorularına yanıtlar hazırladık. Risk kümesinde olan vatandaşların ise ilaç talebinde bulunmalarını öneriyoruz.”

Köktürk, Molnupiravir ilacı ile ilgili en sık sorulan soruları ve yanıtlarını şöyle sıraladı:

“Molnupiravir nasıl tesir ediyor?: Molnupiravir SARS-CoV-2 üzere RNA virüslerde, çoğalmayı önleyerek tesir gösteriyor. Ağız yolu ile beş gün, günde iki sefer 800 mg dozda (12 saatte bir 4’er tablet) kullanılmaktadır.

Molnupiravir tüm varyantlara karşı tesirli midir?: Yapılan çalışmalar Molnupiravir’in, Kovid-19’a karşı, Omicron dahil tüm varyantlarında benzeri aktiflik gösterdiğini düşündürmektedir.

Molnupiravir’in yan tesirleri nelerdir?: Molnupiravir beden tarafından yeterli tolere edilir bir ilaçtır. Günde iki kere 800 mg (12 saatte bir, 4’er tablet) kullanımda doz kısıtlayıcı rastgele bir yan tesir görülmemiştir. En sık görülen yan tesirler ise diyare (ishal) yüzde 3, bulantı yüzde 2, baş dönmesi yüzde 1 ve baş ağrısıdır yüzde 1.

Molnupiravir kimlerde kullanılır?: Molnupiravir ülkemizde 12 Şubat 2022’de yayınlanan Sıhhat Bakanlığı Kovid-19 Rehberi ile kullanıma girmiştir. Bu rehbere nazaran PCR ile kesin tanısı olan, hafif-orta seyirli, semptomlarının birinci 5 gününde olan ve ağır COVID-19 geçirme açısından yüksek riskli olan erişkin (≥18 yaş) Kovid-19 hastalarında, aşılama durumuna bakılmaksızın kullanılması önerilmektedir. Tanımlanan yüksek risk kümeleri ise; İleri (>65) yaş, primer immün yetmezlikler (bağışıklığı baskılanmış hastalar), son 1 yılda kemoterapi uygulanmış olması, son 6 ayda radyoterapi uygulanmış olması, solid organ nakli, kemik iliği nakli, AIDS, son bir yılda içerisinde Rituksimab tedavisi uygulanmış olması (13).

“MOLNUPİRAVİR’İN HAMİLELERDE VE GEBELİK PLANLAYAN BAYANLAR KULLANAMAZ”

Molnupiravir kimlerde kullanılmaz?: Molnupiravir’in hamilelerde ve gebelik planlayan bayanlarda, çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Emziren annelerde de ilacın kullanımı müddetince ve kullanımından 4 gün sonrasına kadar emzirmeye orta verilmesi vurgulanmaktadır.

Molnupiravir konutta kullanılabilir mi?: Evet.

Molnupiravir nereden temin edilebilir?: İlaç hastaya filyasyon gruplarınca iletilmektedir. Tedavi sürecinde özel bir takip gerekmemektedir. İshal, kusma, baş dönmesi, baş ağrısının yanı sıra rastgele farklı bir yan tesir gelişmesi durumunda filyasyon grupları bilgilendirilmelidir. Gerek görüldüğünde hasta, hastaneye yönlendirilmelidir.

Molnupiravir şahısların Kovid-19 olmasını engellemek (profilaksi) için hasta bireylerle temas öncesi ve sonrasında kullanılabilir mi?: Hayır.

Molnupiravir’in pandemi başlarında kullanılan Favipiravir ile benzerliği var mıdır?: Hayır.

Molnupiravir sıtma ilacı mıdır?: Hayır.

Molnupiravir başka ilaçlarla etkileşime girer mi?: Sonlu, mevcut bilgilere dayanarak Molnupiravir ile başka ilaçlar ortasında etkileşim tanımlanmamıştır.

“MOLNUPİRAVİR SIHHAT BAKANLIĞI CORONA İSTİŞARE ÇİZGİSİ: ALO 184 TEMİN EDİLEBİLİR”

Ülkemizde risk kümesinde Molnupiravir temininde istenen test var mıdır?: Evet. PCR testi olumlu olan risk kümesine ilaç temin edilmektedir. Bu nedenle risk grubundaysanız kesinlikle PCR testinizi yaptırınız.

Molnupiravir’in son kullanım tarihi geçtiyse ne yapmalıyım?: İlacın son kullanma tarihi geçmiş olsa dahi Sıhhat Bakanlığı (SB) Tıbbi İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu kontrolü ve müsaadesiyle kullanımına müsaade verilmiş görülmektedir.

Molnupiravir temini için nereyi arayabiliriz?: Sıhhat Bakanlığı Corona Müşavere Sınırı: Alo 184.”