Malatya’da 300 bin kayısı ağacı doludan etkilendi

Malatya’da Nisan ve Mayıs aylarında yaşanan zirai don ve dolu hadisleri sonrasında kayısıdaki hasar tespit çalışmaları devam ederken, mevzuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Akçadağ Ziraat Odası Lideri Mehmet İnal, Akçadağ genelinde hasarın büyük olduğunu belirterek yetkililerden dayanak istedi.

Akçadağ’da bir milyon 500 bin dolayında kayısı ağacının bulunduğunu kaydeden İnal, 300 bin dolayında kayısı ağacının dolu olayında etkilendiğini tabir ederek bu sayının tamamlanan saha çalışmaları sonrasında artabileceğini söz etti. Geçtiğimiz aylarda yaşanan zirai don kaynaklı hasarın ise yüzde 45 dolayında olduğunu aktaran Lider İnal, kayısı üreticilerinin mağdur durumda olduğunu belirterek yetkililerden üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesini talep etti.

Doğu Mahalle Muhtarı tıpkı vakitte kayısı üreticisi Turgay Güneş ise yetkilerden aldıkları bilgilere nazaran ilçe genelinde 300 bin kayısı ağacının dolu yağışından ziyan gördüğünü belirtti. Muhtar Güneş, kayısı üreticilerinin hem zirai hem de dolu hadisesi nedeniyle mağdur olduklarını da söz ederek yetkili isimlerden takviye beklediklerini söyledi.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.