Mutfağınızda Makûs Koku Mu Var? İşte Mutfaktaki Tüm Berbat Kokulardan Kurtulmanın 8 Yolu

Özellikle yaz aylarında dışarısı sıcakken mutfak kokmaya başlayacaktır. Mutfağınızda, birden fazla vakit farkına bile varmadan vahim kokular gelir. Nereden geliyor ve daha da güzeli, ondan mümkün olan en kısa müddette nasıl kurtulursunuz? Mutfakta en çok görülen müthiş kokuları listeliyor ve bunlarla nasıl gayret edeceğinize dair ipuçları veriyoruz.

Mutfağınızdaki en makûs kokulardan kurtulmak için en yeterli ipuçlarımız burada.1. LİMON

Bir yemek pişirirken limon kullanırsanız, limonları çabucak atmayın! Onları modüllere ayırın ve bu makûs kokuları önlemek için çöp kutusunu silmek için kullanın. Limon kabuklarını biraz sirke ile de dondurabilirsiniz. Bu formda, kokuyu fark etmeye başladığınızda konutta her vakit paklık küpleri olur.

2. YENİ BİR SÜNGER

Mutfağınızda muhakkak bir koku olduğunda süngeriniz hatalı olabilir. Birçok farklı bakteri ve mikroorganizma için bir mıknatıs. Tahlil: süngerinizi atın ve yenisini alın. Süngerinizi birkaç haftada bir değiştirmeniz gerekir.3. KÜÇÜK YİYECEK MODÜLLERİNİ TEMİZLEMEK

Küçük şeyler bir müddet sonra büyük kokmaya başlayabilir. Lavabonun yahut bulaşık makinesinin sarfiyatında geride kalan küçük yiyecek modüllerinden, dökülen yiyecek yahut içeceklerden, çöp kutusunun tabanındaki kirden vb. bahsediyoruz. Kırıntıları yahut dökülen yiyecekleri çabucak temizleyin! Bu, haşerelerin konuta girmesini önlemeye yardımcı olur.

4. BUZDOLABINDA KABARTMA TOZU

Buzdolabına küçük bir kase kabartma tozu koyarak bir dizi berbat kokuyla gayret edebilirsiniz. Bu hileye esasen aşina mısınız? Akabinde her üç ayda bir kabartma tozunu yenilemeyi unutmayın. Kabartma tozu, daha geniş bir alanı kapladığında daha tesirlidir, bu nedenle sığ bir kap kullanmayı düşünün. Alternatif olarak, kabartma tozu için bir hava filtresi satın alabilirsiniz. Bunlar, buzdolabınızın taze kokmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

5. HAVALANDIRIN

Arkasında berbat koku bırakan şeylerle yemek pişirirken ve o kokunun daha fazla dağılmasını istemiyorsanız, havanın dolaşabildiğinden emin olun. Yemek pişirirken bir pencere açın yahut mutfağa bir vantilatör koyun.6. ARTIKLARI ÇABUCAK ATIN

Artık et yahut deniz eserleri üzere birtakım şeyler vakitle doğal olarak kokmaya başlayacaktır. Bunları çöp kutusuna attıktan çabucak sonra çöpü çıkarın.

7. SIÇRAMA ÖNLEYİCİ BİR KAPAK KULLANIN

Pastırma yahut öbür bir yemek pişirirken, birinci 15 dakika boyunca hakikaten hoş kokar. Ondan sonra, pek değil. Tava için sıçrama önleyici kapak kullandığınızda, yağın ocağın her tarafına sıçramasını önlersiniz. Bu sayede mutfakta makus kokular duymazsınız.

8. BİR TESİSATÇI ÇAĞIRIN

Yukarıdakilerin hepsini yaparsanız ve mutfağınız hala makus kokuyorsa, bir profesyonel çağırmanın vakti gelmiş olabilir. Tahminen tesisatta bir şey sıkışmıştır yahut bulaşık makinenizin tahliye hortumunda bükülme vardır. Bir tesisatçı, sorunun ne olduğunu bulmanıza yardımcı olabilir ve muhtemelen sizin için çözebilir. Bu sayede her yemek pişirmeye çalıştığınızda burnunuzu sıkıştırmak zorunda kalmazsınız.