Resmi Gazete’de yayımlandı! Yeni bir elektronik para kuruluşu geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), Ozan Elektronik Para AŞ’nin üye iş yerleri ile muahede yapan kuruluş olarak faaliyette bulunmasına müsaade verildi.

BDDK’nin Resmi Gazete’de yayımlanan Heyet kararına nazaran, Ozan Elektronik Para AŞ, üye iş yerleri ile muahede yapan kuruluş olarak faaliyette bulunabilecek.

Söz konusu karar, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu ile Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik uyarınca alındı.

GEÇEN YIL VISA BAŞVURUSU DA ONAYLANMIŞTI

Ozan Elektronik Para; İngiltere, Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’de hizmet vermek üzere gerekli lisans ve altyapı çalışmalarını sürdürüyor. Şirket bu emelle geçen yıl Visa Üyesi olmuştu. Ozan Elektronik Para, Visa üyelik sürecini muvaffakiyetle tamamlayarak ferdi kullanıcılar ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri finansal servislerle buluşturmayı amaçlıyor. Ozan Visa Kart kullanıcıları, dünyanın her yerinde itimatla harcama yapabilecek.

ELEKTRONİK PARA KURULUŞU NEDİR?

Elektronik para, 6493 sayılı Kanunda tanımlanmaktadır. Elektronik para, ihraç eden kuruluş tarafından kabul edilen fon karşılığı ihraç edilen, elektronik olarak saklanan, ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan ve elektronik para ihraç eden kuruluş dışındaki gerçek ve hükmî bireyler tarafından da ödeme aracı olarak kabul edilen mali bedeldir.

Elektronik paranın aşağıdaki özellikleri taşıması gerekir: 

  • Mutlaka bir fon karşılığı çıkarılmış olması gerekmektedir. Bu kapsamda BDDK görüşüne nazaran bitcoin ülkemizde elektronik para olarak kabul edilmemektedir.
  • Elektronik ortamda terminal ve/veya bilgisayar vb. üzere araçlar üzerinden kullanılabilir.
  • Elektronik para yüklü kartlar tek ve/veya çok gayeli olabilir.
  • Elektronik para anında şahıslar ortasında el değiştirir. 5411 sayılı Kanun uyarınca faaliyet gösteren bankalar, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi ve bu Kanun kapsamında elektronik para çıkarma müsaadesi verilen elektronik para kuruluşları dışındaki bireylerin elektronik para ihracı faaliyetinde bulunmaları yasak.
KAYNAK: AA