Reuters’a konuşan Türk yetkili: Erdoğan, Washington’a gidecek

Reuters ajansına konuşan üst seviye bir Türk yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Lideri Joe Biden’ın bu ayın sonunda bir ortaya gelebileceğini aktardı. Yetkiliye nazaran, Batı’nın Ukrayna’ya yönelik ‘tahrik’ siyasetini eleştiren Erdoğan’ın eylül ayında Washington’u ziyaret etmesi bekleniyor.

Yetkili, kelam konusu toplantının gündeminde Türkiye-Rusya bağları, ABD silahları, Ukrayna ve Suriye’deki çatışmaların olacağını söyledi. Ankara-Atina bağlarının de gündeme geleceği kaydedildi.

‘ÖNEMLİ ADIMLAR ATILABİLİR’

Reuters’a konuşan yetkili, “Biden ile yapılan son görüşmede ABD idaresi, F-16 üzere kimi değerli hususlarda değerli adımlar attı. [Bu görüşmede de] Emsal şeylerin olacağını düşünüyorum” dedi. Biden ve Erdoğan en son haziran ayında İspanya’nın başşehri Madrid’de düzenlenen NATO Tepesi’nde bir ortaya gelmişti. Doruğun sonunda Biden, ABD’nin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışını desteklediğini duyurmuştu.

‘SURİYE’DE YENİ BİR SAYFA AÇILABİLİR’

Öte yandan, Reuters’ın aktardığına nazaran yetkili, “Suriye’de artık yeni bir sayfa açılabilir ve ABD’nin bu bağlamda adım atması gerekiyor. Tıpkı halde YPG tehdidinin de düzgün kıymetlendirilmesi gerekiyor. Kimi ABD’li yetkililer bunun farkında” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)