Rusya, stablecoin’lerle yapılan işlemleri yasallaştırma yolunda!

Rusya Maliye Bakanlığı (Minfin), üst düzey bir hükümet temsilcisine göre, Rusya’da stablecoin kullanan işlemlerin yasallığını desteklemeye hazır.

Rusya, stablecoin’lerle yapılan işlemleri yasallaştırma yolunda!

Rusya Federasyonu Maliye Bakanlığı Maliye Politikası Departmanı başkanı Ivan Chebeskov, Rus outlet bits.media tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir rapora göre, bakanlığın ülkede stablecoin’lerin dolaşımına izin verilmesinden yana olduğunu belirtti.

Kıdemli yetkili bu yorumu, Rusya Yaratıcı Haftası’nda “Web3’ün Etkisi — Güven İnternetinin Yeni Dönemi mi?“ cümlesi ile ifade etti. Chebeskov, Minfin’in konuyu Rus işletme sahipleri açısından değerlendirdiğini şu sözlerle açıkladı;

“İşletmelerin, şirketlerin veya yatırımcıların yerleşmesine, yeni bir şekilde yatırım yapmasına ihtiyaç varsa, böyle bir araca ihtiyaçları varsa, çünkü maliyetleri düşürür, önceki araçlardan daha iyi çalışır ve bununla ilişkili riskleri sınırlandırabilirsek, Bu tür girişimleri her zaman destekleyeceğiz”

Kripto kullanımı yeni bir finansal sistem oluşturabilir

Hükümet yetkilisi ayrıca RBC Crypto tarafından genel olarak blockchain teknolojisinin yanı sıra kripto varlıkları, dijitalleşme ve tokenizasyonun tamamen yeni bir finansal sistem inşa etme şansı verebileceğini söyledi.

Bakanlığın kripto para birimlerinin yeni bir finansal sistemin önünü açma potansiyeline sahip olduğunun farkında olduğunu, ancak bu yeni sistemin mevcut sistemden daha üstün olup olmayacağı konusunda net olmadıklarını belirtmekte fayda var. Chebeskov, “Ancak mevcut finansal sistemlerden daha iyi çalışabileceğinden tam olarak emin olamaz” dedi.