Şekere artırımın arkası gerisi kesilmiyor: “Üretilen şekeri kimler stokladı?”

Şekere mart ayında yüzde 31, son olarak da yüzde 67’ye varan oranda artırım yapılmasını kıymetlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,Şeker fabrikaları özelleştirilmemiş olsaydı bugün şekerde yaşanan bu oyunları seyretmeyecektik” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Mart 2022’de, Türkiye’nin şeker üretiminin 2 milyon 700 bin ton olduğunu, esasen bu ölçü kadar şeker üretildiğini ve kâfi stoklar bulunduğu için şeker açığının olmadığını açıkladığını aktaran Gürer, “Ancak mayıs ayında 400 bin ton şeker ithalatına müsaade verilmişti. Anlaşılan o ki, şeker ithalatı da kesmemiş, şu anda fiyatlara yeni artırımlar geldi. İleriki evrede özel dalın şeker fiyatlarını 30 liraya kadar çıkaracağı konuşuluyor. 21 eserde arz açığı varken şeker ithalatına gerek olmayacak üretimimiz vardı. AKP iktidarı eliyle sonunda şekerde ithal edilir duruma erdik” dedi.

“FABRİKA DEPOLARINDAKİ ŞEKERLERİ KİMLER STOKLADI?”

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, mart ayında “şeker açığımız yok” formunda açıklama yapmasına karşın, mayıs ayında 400 bin ton şeker ithalatına onay verdiğini anımsatan Gürer, ilgili Bakanlıklara davette bulunarak, “Fabrika stokları ve fabrikalardan yüklü ölçüde alım yapanların açıklanması gerekir. Fahiş fiyat arıyorsanız şekere bakın, fiyatlarla ilgili oyun arıyorsanız kamu fabrikalarından şekerleri stoklardan boşaltıp stoklayanları araştırın” diye konuştu.

“FABRİKALAR ÖZELLEŞTİRİLMESEYDİ BU OYUNLAR OYNANAMAZDI”

TÜRKŞEKER’e ilişkin fabrikaların çoğunluğunun 2018 yılında özelleştirildiğini anımsatan Gürer, “Özelleştirme olmasaydı, şeker fabrikaları özelleştirilmeseydi, bugün şekerde yaşanan oyunları seyretmeyecektik. Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu, fabrikaları iktidar olduğumuzda yine kamulaştıracağız demişti. Özelleşme bugün şekeri evvel karaborsaya taşıdı, akabinde ithalat kapısını açtı. Fiyatlar da durmadan zamlanıyor. Nereye gidecek muhakkak değil” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle Meclis’e soru önergesi veren Gürer, açıklık getirilmesini talep ettiği soruları şu biçimde sıraladı:

– Bakanlık Türkiye’de 2 milyon 700 bin ton şeker üretildiğini ve depolarda geçen yıldan 2 milyon 900 bin ton şeker bulunduğunu Mart ayında açıklamış ve Ağustos ayına kadar kâfi şeker bulunduğunu belirtmişti. Bakanlık ayrıyeten Türkiye’de şeker meselesinin bulunmadığını kaydetmişti. Bu durumda stoklarla kâfi şeker olduğu halde neden fiyat artıyor, neden ithalat yapılıyor, bu ithalatı yapanlar kimler?

– Gerek özel daldaki gerekse kamudaki şeker fabrikalarının haraketliliklerini Ticaret Bakanlığı inceleyecekti; ne oldu? Bu incelemenin sonuçları nedir?

– Kamudaki şeker fabrikalarının depolarındaki şekerleri kimler satın aldı?

– Özel kesimdeki fabrikaların depolarındaki stoklarına ne oldu? Şekerler nereye konuldu?

– Neden tüketiciye değerli eser kapısı aralandı?