Sesli kitaplar manileri aştı

1955 yılında Braille kitaplarla başlayan ‘Konuşan Kitaplık’ uygulaması, o günden bugüne aralıksız hizmet veriyor. Günümüzde ise 11 profesyonel formatta oluşturulmuş ses kayıt stüdyolarında görme engelliler için yeni dünyalar oluşturulmaya devam ediliyor. Seslendirilen bu kitaplar internet sitesi üzerinden görme engelli kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Arşivde yalnızca romanlar değil test kitapları da yer alıyor.

80 İSTEKLİ SESLENDİRİYOR

Birçok farklı meslek kümesinden 80 istekli okuyucunun seslendirdiği kitapların ortasında edebiyattan kültüre, tarihten coğrafyaya birçok cins bulunuyor. Uygulamanın internet sitesi üzerinden kullanıma sunulduğu 2019’dan bu yana dinleyiciler bilhassa polisiye, tansiyon, macera kategorilerine büyük ilgi gösterdi.

EN ÇOK OKUNANLAR

En çok okunan yerli eserler ortasında Celil Oker ‘Bir Şapka Bir Tabanca’, Elçin Poyrazlar ‘Ecel Çiçekleri’, Ferzan Özpetek ‘Sen Benim Hayatımsın’ kitapları yer alırken dünya edebiyatında Maksim Gorki ‘Yaşanmış Hikayeler’ ve Roald Dahl ‘Şeker Henry’nin İnanılmaz Öyküsü’ en çok dinlenen kitaplar oldu.

BİRÇOK ÖDÜL ALDI

Dinleyicilerini bekleyen son kitaplar ortasında, Kar Adedinin Serüveni, Bilge Hekim, Uygun ki Varsın, Ben Bir Çizgiyim, Ben Neyim? yapıtları yer alıyor. Konuşan Kitaplık Projesi Kamu Uygulama Mükafatı, eTR mükafatı, Saraybosna Manisiz Balkan Mükafatı, Kültür ve Sanat Alanında Erişilebilirlik Ödülü’nü aldı.