Sri Lanka Devlet Lideri Rajapaksa istifa edeceğini duyurdu

ANI News’in haberine nazaran, Başbakanlık Ofisinin medya ünitesi, Devlet Lideri Rajapaksa’nın daha evvel açıklandığı üzere istifa edeceğini bildirdiğini aktardı.

Meclis Lideri Mahinda Yapa Abeywardena, 9 Temmuz’da yaptığı açıklamada Rajapaksa’nın 13 Temmuz’da istifayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Başbakan Ranil Wickremesinghe de istifa etmeye hazır olduğunu bildirmişti.

Sri Lanka’da göstericiler,  Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti.

Tarihinin en ağır ekonomik krizinin yaşandığı Sri Lanka’da göstericiler, 9 Temmuz’da Başbakanlık konutuna girip binayı ateşe vermişti.

Protestocular, Devlet Lideri Gotabaya Rajapaksa’nın resmi konutu ve ofisinin bulunduğu yerleşke etrafındaki barikatları aşarak içeri girmişti.

Yerleşkeye protestocuların girmesi üzerine Rajapaksa’nın buradan inançlı bir yere götürüldüğü ileri sürülmüştü.

SRİ LANKA’DAKİ DURUM

Sri Lanka’da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının akabinde mart sonunda protestolarını ağırlaştırmıştı.

Sri Lanka Başbakanlık Ofisi’nin etrafında 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları ortasında arbede yaşanmış, başşehir Kolombo’da askeri birlikler misyona çağrılmıştı.

Sri Lanka’daki protestolarda en az 8 kişi öldü, 250 kişi yaralandı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve hükümet, protestolar sırasında kamu malına yahut diğerlerine ziyan veren herkese ateş açılması talimatını vermişti.

Ülke çapına yayılan protestolarda ortalarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, en az 250 kişi yaralandı.