Sudan polisi, cumhurbaşkanlığına yürümek isteyen göstericileri gaz bombasıyla dağıttı

Sudan polisi, sivil idare talebiyle başşehir Hartum’da sokaklara çıkan ve cumhurbaşkanlığı sarayına ilerleyen protestoculara gaz ve ses bombalarıyla müdahale etti.

Hartum ile etrafındaki Umdurman ve Bahri kentlerinde askeri idare zıddı sloganlar atan yüzlerce hareketçi, çok sayıda caddeyi barikatlarla trafiğe kapattı.

Güvenlik güçleri ise göstericilerin etraf kentler ve banliyölerden başşehir Hartum’a ve kritik noktalara ilerleyişini engellemek için Hartum ile kuzeyini birbirine bağlayan Mek Nimir köprüsü ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve ordunun genel karargahına çıkan yollarda araç geçişine müsaade vermedi.

Bazı noktalarda toplanan ve buralardan cumhurbaşkanlığı sarayına hareket eden küme, polisin gaz ve ses bombalarıyla müdahalesi sonrasında orta sokaklara dağıldı.

ORDU, SEÇİMLER OLMADAN İKTİDARI BIRAKMAMAKTA ISRARCI

Ordu, güvenlik tehdidi gerekçesiyle 25 Ekim 2021’de sivil idareye el koymuş, fevkalâde hal ilan ederek başbakan dahil onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Görevden alınan bakanların yerine yeni isimlerin getirildiği ülkede askeri idare, aylardır şimdi bir başbakan belirleyemedi.

“Darbe” olarak nitelendirdikleri müdahale ve sonrasında alınan kararlara reaksiyon gösteren ve iktidarın sivillere devredilmesini isteyen askeri idare aykırısı kümelerin protestoları sürüyor.

Geçiş devrini yöneten Egemenlik Kurulu’nun başındaki askeri başkanlar, darbe tezlerini reddederken, iktidarı 2023’te seçilmiş hükümete devretmeyi taahhüt ediyor.