Tanol Türkoğlu’nun makalelerden oluşan kitabı: Dijital Kaos

Dijital Kaos, mümkün bir “dijital devrim”in ekonomik temelini oluşturacak kriptopara dünyasına; Sanayi 4’ün temel yükünü çekmeye zorlanan yapay zekâya; tüm taraflarıyla toplumsal medyaya ve mümkün gelecek senaryolarına odaklanan dikkat cazibeli dört kısımdan oluşuyor.

Dijital dünyanın içinde neler olup bittiğini kolay anlaşılır bir lisanla aktarırken ileri dijital teknolojilerin devinim suratına da ışık tutan Türkoğlu Dijital Kaos’ta, mimarlığını Z Kuşağı’nın yaptığı, kaotik rüzgârlarla gelmekte olan süreci ve gelecekte insanlığı nelerin beklediğini anlatıyor.

2022 ortasında dijital dünyada olup bitenler hakkında yazdığı makalelerden oluşuyor. Kısa ve kolay okunan makalelerinde Türkoğlu bu yıllar içinde neler olduğunu, dünyanın bugünlere neden ve nasıl geldiğini, Dijital Kaos’un nasıl başladığını ve devam ettiğini, bize söylenmeyenlerin neler olduğunu anlatıyor.

Dijital yerliler

İlk anda tedirginlik yaratsa da “kaos”un, başlangıcın ta kendisi olduğunu söz eden müellif, dijitale geçiş devrini yaşamış, hususa vâkıf birinden (bir dijital göçmen) olarak, o periyoda şahit olmamış nesillere (dijital yerliler) aktarmayı hedefliyor.

Olacakları anlamak

Dijital Kaos, okurlarını insan hafızasının, dijital ömrün ve kâğıtla mürekkebin birleştiği yerden seslenen Tanol Türkoğlu’nun hoşsohbet anlatımıyla, daima merak edilen o sıfırlı-birli dünyanın içinde alıcı gözle dolanmaya ve olanları, olacakları anlamaya davet ediyor.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.