Tarih verildi: Kırmızı ete yüzde 24 zam!

Yapılacak yeni düzenlemeye göre, kesimi ve satışı yapılan büyük baş hayvanlar için hayvan yetiştiricilerine 2 bin 500 TL destek ödemesi verilecek. Et ve Süt Kurumu (ESK) tarafından verilecek ödeme piyasada olumlu karşılansa da et ve süt sektöründeki krıonik sorunlara çözüm olmayacağı belirtildi.

Sözcü’den Sayime Başçı’nın haberine göre, bu desteğin doğru bir adım olduğu ve bir ay boyunca tüketicinin Et ve Süt Kurumu mağazalarından uygun fiyata et alabilmesini sağlayacağını anla­tan Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu, düzenlemenin et fiyatlarındaki artışa çözüm olmayacağını açıkladı.

Solakoğlu “ESK ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin 150-160 mağa­zası var. Türkiye’de binlerce on binlerce et alınabilen mağaza ve kasap var. Bunların içinde 15-20 tanesinde bir nebze daha ucuza satılması Türkiye piyasasında regülasyon görevi görmez” dedi.

“İYİLEŞTİRME YAPILMAZSA KIYIM DEVAM EDECEK!”

Türkiye’de fiyatların yüksek olmasının ana nede­ninin arz sıkıntısı ve yüksek maliyetler olduğunu anlatan Solakoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye’de hayvan sayısında ciddi düşüş var ve anaç hayvanlarda kesim, zarar edildiği için devam ediyor. Ramazan sonun da ciddi bir iyileştirme yapılmazsa bu kıyım devam edecek.”

BİR AY İÇİNDE YÜZDE 24 ZAM BEKLENİYOR!

Süt fiyatlarında olması gereken seviyenin 8 TL civarında olduğunu kaydeden Solakoğlu, burada bir düzenleme beklediklerini dile getirdi.

Çiğ süt fiyatının 5.70 TL’den 7 TL’ye çıkarılabileceğini ve 1 TL de destekleme ödemesi alınabileceğini söy­leyen Solakoğlu, “Yaz döneminde ise ette fiyat­lar uçacak. Gelecek 30 gün içinde et fiyatlarında yüzde 23-24 civarında artış olacak” dedi.